PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμομόνωση πλάκας ταράτσας(φθηνή λύση)

akinik
12-06-12, 22:58
Καλησπερα.Μετα απο σχεδον μισο χρονο αποχης απο το διαδικτυο κυριως λογω φορτου εργασιας επανερχομαι με ενα προβλημα που αντιμετωπιζω εγω και σιγουρα και πολλοι αλλοι και θα ηθελα και τις δικες σας γνωμες.Μενω στον τελευταιο οροφο πλακα απο πανω χωρις θερμομονωση(μονο υγρομονωση πισα-αλουμινιο).οπως φανταζεσται βραζει το σπιτι καλοκαιρι,παγωνει χειμωνα.βεβαια το μεγαλυτερο μου προβλημα ειναι το καλοκαιρι ,μιλαμε για πολυ ζεστη.οι φθηνες λυσει που εχω ρωτησει ειναι:επαλυψη της επιφανειας με ασπρο χρωμα ακρυλικο για αντανακλαση φωτος ή επαλυψη ενος ελαστομερους υλικου ασπρου που γινεται σαν ασπρη φλουδα επανω στην επιφανεια.(προσωπικα αυτες οι δυο προτασεις δεν με συγκινουν).
Αλλη λυση ειναι το αφρολεξ μονωτικο ή το ασπρο το φθηνο ή το γαλαζιο το ακριβο το χοντρο.Κοβεις τετραγωνα κομματια και βαζεις ενα βαρος απο πανω πχ τουβλο,πλακακι για να μην φυγουν απο τον αερα.αναμεσα τους αφηνεις μικρα κενα για να μπορει να φυγει το νερο αν βρεξει.
καμια αλλη προταση?

etterna
13-06-12, 08:23
ταρατσόκηπος ...λέω τώρα αφού έχεις μόνωση υγρασίας [ ενίσχυση της υπάρχουσας]

old
13-06-12, 08:49
pisteuo oti kai na kaneis ftino den tha exeis to apotelesma to sosto....

isos na einai kai petamena lefta kai xamenos xronos....leo isos....

ego parolo pou stin taratsa mou exo strosi plakakia kai oles tis aparetites monosis ena

themataki to eixa me zesti kai krio...epiasa kai evala gipsosanida sto tavani mou kai to katevasa

5 pontous apo tin plaka kai endiamesa evala monotiko iliko tipou dow ....apo tote exo vri tin isixia mou....

megali diafora kai se zesti kai se krio....ALLA den einai ftini lisi opos esi endexomenos theleis....

akinik
13-06-12, 21:22
pisteuo oti kai na kaneis ftino den tha exeis to apotelesma to sosto....

isos na einai kai petamena lefta kai xamenos xronos....leo isos....

ego parolo pou stin taratsa mou exo strosi plakakia kai oles tis aparetites monosis ena

themataki to eixa me zesti kai krio...epiasa kai evala gipsosanida sto tavani mou kai to katevasa

5 pontous apo tin plaka kai endiamesa evala monotiko iliko tipou dow ....apo tote exo vri tin isixia mou....

megali diafora kai se zesti kai se krio....ALLA den einai ftini lisi opos esi endexomenos theleis....old εσυ περασες γυψοσανιδα-μονωση ή συνεργειο?εαν συνεργειο στο περιπου ποσο κοστιζει το τετραγωνικο θυμασαι?καλη περιπτωση φαινεται,χαμηλωνει και το σπιτι και ζεσταινεται πιο γρηγορα το χειμωνα

@962fm@
13-06-12, 21:33
φιλε akinik

το μονο φθηνο και αποδοτικο ειναι :
φελιζολ (οχι αφρολεξ) 5αρι κολλημενο με κολλα πλακιδιων , χωρις πετρες ή αλλα βαρη που πιθανον να τα παρει ο αερας.
χωρις κενα μεταξυ τους για το νερο , αλλα με δημιουργια ενος ειδους ''αρμου'' αναμεσα τους , οχι πανω απο 1 ποντο.

πλεονεκτηματα:
ελαφρια κατασκευη, καλη μονωση (ηλιος-βροχη) , λιγα εξοδα.

μειονεκτηματα:
φθορα απο τις καιρικες συνθηκες , αν δεν επικαλυψεις το φελιζολ ΚΑΙ απο πανω με κατι .(φθηνα πλακακια ισως ή μονωτικο ελαστομερες)

ιδιαιτερη προσοχη στο κολλημα με την κολλα πλακιδιων, για να μεινουν εκει για πολυ καιρο.

*** εχω δοκιμασει παρα πολλα κι εγω και αυτα που αναφερεις πιο πανω ...
κατεληξα σε.... κλιματιστικα

Antonius
13-06-12, 21:34
καταρχήν ψευδοροφή από μέσα. Αυτό θα κάνει δουλειά χειμώνα - καλοκαίρι. Και έχει και άλλα πλεονεκτήματα.

Πάνω έχεις ήδη απλώσει διάφορα πράγματα που δυσχεραίνουν την κατάσταση. Πιστεύω πως κάτι που θα σώσει από τη ζέστη και την υγρασία άπαξ είναι (μεγάλα) λευκά πλακάκια.

εχω δοκιμασει παρα πολλα κι εγω και αυτα που αναφερεις πιο πανω ...

Ο κανόνας είναι πως πρώτα μαζεύεις τις απώλειες και μετά σπρώχνεις σε ενέργεια.

greendevil
13-06-12, 22:00
Καλησπερα.Μετα απο σχεδον μισο χρονο αποχης απο το διαδικτυο κυριως λογω φορτου εργασιας επανερχομαι με ενα προβλημα που αντιμετωπιζω εγω και σιγουρα και πολλοι αλλοι και θα ηθελα και τις δικες σας γνωμες.Μενω στον τελευταιο οροφο πλακα απο πανω χωρις θερμομονωση(μονο υγρομονωση πισα-αλουμινιο).οπως φανταζεσται βραζει το σπιτι καλοκαιρι,παγωνει χειμωνα.βεβαια το μεγαλυτερο μου προβλημα ειναι το καλοκαιρι ,μιλαμε για πολυ ζεστη.οι φθηνες λυσει που εχω ρωτησει ειναι:επαλυψη της επιφανειας με ασπρο χρωμα ακρυλικο για αντανακλαση φωτος ή επαλυψη ενος ελαστομερους υλικου ασπρου που γινεται σαν ασπρη φλουδα επανω στην επιφανεια.(προσωπικα αυτες οι δυο προτασεις δεν με συγκινουν).
Αλλη λυση ειναι το αφρολεξ μονωτικο ή το ασπρο το φθηνο ή το γαλαζιο το ακριβο το χοντρο.Κοβεις τετραγωνα κομματια και βαζεις ενα βαρος απο πανω πχ τουβλο,πλακακι για να μην φυγουν απο τον αερα.αναμεσα τους αφηνεις μικρα κενα για να μπορει να φυγει το νερο αν βρεξει.
καμια αλλη προταση?

Υπαρχουν λευκες τσινεντενιες πλακες οι οποιες εχουν μπλε φελιζολ στην κατω μερια, το οποιο εχει αυλακι στο πλαι και θυληκωνει η μια πλακα μαζι με την αλλη , σαν παζλ δηλαδη ουτε κολλημα χρειαζεται ουτε τιποτα. Αυτες εχουμε βαλει στην δικια μας ταρατσα και υπαρχει αρκετη διαφορα και χειμωνα και καλοκαιρι. Φυσικα εχει γινει υδρομονωση πρωτα με πισοχαρτο.

old
14-06-12, 07:36
old εσυ περασες γυψοσανιδα-μονωση ή συνεργειο?εαν συνεργειο στο περιπου ποσο κοστιζει το τετραγωνικο θυμασαι?καλη περιπτωση φαινεται,χαμηλωνει και το σπιτι και ζεσταινεται πιο γρηγορα το χειμωνα

ego to ekana monos mou...apla piga kai agorasa ta ilika kai ekatsa kai to eftiaksa ego....

opote mou stixise pio liga...den thimame katholou times giati einai merika xronia...

to stokara meta kai to evapsa pali ego....pantos megali diafora....se zesti-krio....

nikos_a
14-06-12, 16:10
Ειχα κι εγω παρομοιο προβλημα και εβαλα ελαφρομπετον και μετα απο πανω πισσα και αλουμινοπισσοπανο δυο χρονια τωρα ολα καλα. Εσυ λες οτι εχεις αλουμινιο πισσοχαρτο αλλα οχι κατι για θερμομονωση, πραγμα που σημαινει οτι η θα χρειαστει να βγαλεις το πισσοχαρτο(πολυ δουλεια και τεχνικη) η θα βαλεις απο πανω χαλικι για να κανει καποιου ειδους θερμομονωση.

fxzat
14-06-12, 16:47
δυστυχώς η πιο μόνιμη λύση που προστατεύει εξ ολοκλήρου όλο το σπίτι είναι μία.

κεραμοσκεπή , με σίδερα και κολώνες περιφερικές, εάν δεν αντέχει το κτίσμα.

όλα αυτά αφού βγάλεις άδεια μικράς για να κατοχυρώνεσαι.

το κόστος είναι το πρόβλημα, αρκετές χιλιάδες ευρώ αλλά η λύση είναι μόνιμη και τελειωτική.

akinik
14-06-12, 17:45
Παιδια σας ευχαριστω ολους για την ανταποκριση.Να ρωτησω κατι.το ασπρο πλακακι ή το χαλικι εχουν ικανοτητα θερμομονωσης?Αποροφουν δηλαδη θερμοτητα ή αντανακλουν?

fxzat
14-06-12, 17:46
το χαλίκι πρόσεξέτο γιατί κατακρατεί υγρασία

@962fm@
14-06-12, 17:48
το λευκο κανει ανακλαση των ακτινων του ηλιο (το μαυρο .. απορροφηση)

dmpatanis
29-06-12, 12:39
Η βαφη της ταρατσας με λευκο χρωμα θα εχει καποιο αποτελεσμα?????????

Antonius
29-06-12, 14:18
Η βαφη της ταρατσας με λευκο χρωμα θα εχει καποιο αποτελεσμα?????????

(τί σημαίνουν τα πολλά ερωτηματικά; )

Φυσικά και θα έχει. Όσο παλαιότερη είναι η κατασκευή - άρα υποδεέστερη μόνωση - τόσο πιο μεγάλη διαφορά θα δεις.

geokar
19-09-13, 22:17
το μονο φθηνο και αποδοτικο ειναι :
φελιζολ (οχι αφρολεξ) 5αρι κολλημενο με κολλα πλακιδιων , χωρις πετρες ή αλλα βαρη που πιθανον να τα παρει ο αερας.
χωρις κενα μεταξυ τους για το νερο , αλλα με δημιουργια ενος ειδους ''αρμου'' αναμεσα τους , οχι πανω απο 1 ποντο.

πλεονεκτηματα:
ελαφρια κατασκευη, καλη μονωση (ηλιος-βροχη) , λιγα εξοδα.

μειονεκτηματα:
φθορα απο τις καιρικες συνθηκες , αν δεν επικαλυψεις το φελιζολ ΚΑΙ απο πανω με κατι .(φθηνα πλακακια ισως ή μονωτικο ελαστομερες)

ιδιαιτερη προσοχη στο κολλημα με την κολλα πλακιδιων, για να μεινουν εκει για πολυ καιρο.

*** εχω δοκιμασει παρα πολλα κι εγω και αυτα που αναφερεις πιο πανω ...

γεια σας καταρχην.αν και αργα να ρωτησω κατιεχω ενα σπιτι του 1979 σε χωριο στην κομοτηνη.σκεφτομαι να μονωσω την ταρατσα για θερμομονωση μιλαω.το σπιτι εχει πλακακι στην ταρατσα με κλισεις για τα νερα δεν εχω υγρασια μεσα στο σπιτι.και εγω σκεφτομαι να κανω αυτο με το φελιζολμπορεις σε παρακαλω να μου εξηγησεις αυτο με τους αρμους?τι δηλαδη οχι πανω απο ενα ποντο αρμο? φαρδος εννοεις ή βαθος?και παχος.αν θελω να βαλω ασπρο μονωτικο πανω απο το φελιζολ μετα αργοτερα αν αποφασισω να βαλω πλακακι μπαινει?επισης σκεφτομαι η 7αρι φελιζολ ή 2 5αρια σταυρωτα το ενα πανω στο αλλο.αν μπορουσες να με βοηθησεις θα το εκτιμουσα πολυ.

mpampisbi
08-09-14, 14:20
ειχα δοκιμασει τα παντα χωρις αποτελεσμα και τζαμπα τα λεφτα που εδωσα. τελικα πηγα σε εναν επαγγελματια και απο τοτε δεν εχω προβλημα. το πληρωσα βεβαια κατι παραπανω