PDA

Επιστροφή στο Forum : δισκος 1ΤΒ wd ΠΡΟΒΛΗΜΑ

p3nny
25-08-12, 07:52
Καλημερα σας

εχω ενα δισκο εσωτερικο WD 1 TB γεματο αρχεια σε θηκη που μπαινει και βγαινει στην μοναδα
και ξαφνικα ενω τον ειχα βγαλει για να βαλω καποιον αλλον για να του κανω διαμορφωση, οταν τον
ξανα εβαλα μου λεει οτι πρεπει να γινει διαμορφωση, στη διαχειρηση τον βλεπει σαν RAW oxi NTFS
και χορητικοτητα 0 bytes λεει
τι να κανω με τι προγραμμα να βαλω να σωσω τα αρχεια μου

@962fm@
25-08-12, 08:55
δεν εχω δουλεψει καλυτερο προγραμμα για raw
http://www.icare-recovery.com/download.html

κανε ανακτηση των αρχειων σου

*** το προγραμμα δεν ειναι free

p3nny
25-08-12, 09:06
δεν εχω δουλεψει καλυτερο προγραμμα για raw
http://www.icare-recovery.com/download.html

κανε ανακτηση των αρχειων σου

*** το προγραμμα δεν ειναι free

ευχαριστω φιλε μου
κανενα κλειδακι για να το δουλεψω Σ/Κ?
ΑΠΟ κατω λεει κατι για free ομως, για 2GB ,,δεν χρειαζομαι πιο πολλα τα υπολοιπα ειναι σωμενα
θα δω οκ ευχαριστω πολυ

p3nny
25-08-12, 21:07
φιλε μου προσπαθω να δω πως δουλευει το προγραμμα αλλα μαλλον δεν τα καταφερνω..δεν μπορω να επιλεξω που θα τα σωσω δεν μου βγαζει αλλον δισκο να παω να τα σωσω πως λειτουργει μου γραφεις σε παρακαλω

@962fm@
25-08-12, 21:24
δυστυχως , επειδη πλεον μπαινω απο κινητο
δεν μπορω να βοηθησω παραπανω
επειδη γραφω με δυσκολια...

συγνωμη

p3nny
25-08-12, 21:26
το βρηκα πως δουλευει αλλα πως μπορω να εντοπισω αυτα που θελω μονο να επαναφερω γιατι τα περισσοτερα τα εχω και δεν εχω χωρο πολυ για να τα επαναφερω ολα και ετσι ειναι ανακατομενα θα πελαγωσω. υπαρχει κανενας τροπος να εντοπισω μονο αυτα που θελω?

BilloukosGR
26-08-12, 02:12
Ξέχνα για λίγο τα παραπάνω και πάμε να κάνουμε κάτι άλλο.
Κατεβάζεις αυτό: www.cgsecurity.org/testdisk-6.14-WIP.win.zip (http://www.cgsecurity.org/testdisk-6.14-WIP.win.zip)
Αποσυμπιέζεις στον C και τρέχεις το αρχείο testdisk_win.exe
Με τα βελάκια διαλέγεις την τρίτη επιλογή "Νο Log" και πατάς enter
Διαλέγεις πάλι με τα βελάκια τον δίσκο που έχει πρόβλημα και πατάς "Proceed"
Επιλέγεις την πρώτη επιλογή "Intel/PC partition" και πατάς enter
Επιλέγεις "Advanced" διαλέγεις το partition και μετά "Βοot".
Αν όλα πάνε καλά επιλέγεις το "Repair MFT".

Όπου βρεις πρόβλημα ή δεν ξέρεις τι να κάνεις πες το να δούμε.

p3nny
02-09-12, 11:53
ευχαριστω Bill τωρα ειδα οτι ειχες γραψει. θα το κανω οτι λες και βλεπουμε

p3nny
02-09-12, 15:52
Bill θελω την βοηθεια σου, στο εγραψα και στο msn
Λοιπον οταν φτανω στο Advanced τι partition να διαλεξω, αυτο δεν καταλαβαινω
αν μπορεις οταν δεις το μηνυμα να μπεις με team μηπως και τα καταφερεις να κανω
την συνεχεια και να σωσω τα αρχεια μου
Εχω κι αλλον δισκο εξωτερικο συνδεδεμενο για να τα ριξω εκει οταν τα βρουμε
σ ευχαριστω

BilloukosGR
02-09-12, 18:32
Είμαι σε πολύ παλιό pc και δεν ανοίγω msn. Στείλε μου εδώ στο φορουμ pm.

Όταν επιλέξεις advanced στο παράθυρο που ανοίγει σου βγάζει όλα τα partitions του δίσκου που επέλεξες στα προηγούμενα steps. Αν ο δίσκος έχει μόνο ένα partition θα επιλέξεις αυτό το ένα. Αν έχει πολλά θα επιλέξεις αυτό που είναι σε RAW μορφή.
Τράβα ένα print screen εκεί που κόλλησες και θα σου πω ακριβώς τι να διαλέξεις.

Με αυτό τον τρόπο δεν κάνεις recovery τα αρχεία σου. Αυτό που κάνεις είναι να φτιάξεις το κατεστραμμένο mft που ευθύνεται για το RAW partition χρησιμοποιώντας το backup του. Αν όλα πάνε καλά ο δίσκος σου θα δουλεύει κανονικά.

balt123
02-09-12, 19:43
το testdisk εγώ που το δοκίμασα (για αλλο λογο) μου φάνηκε μεγάλη πατάτα..(no offence Billoukos :P) χωρις να ειμαι σιγουρος για τις πιθανότητες επιτυχιας θα σου πρότεινα το getdataback ntfs (το βρίσκεις και σχετικά ευκολα σπασμένο) που ειναι και πιο ευκολο να το χρησιμοποιησεις....

p3nny
02-09-12, 20:01
ενα partition ειναι ολος ο δισκος κοιτα στην φωτο που ανεβαζω απο εδω και περα τι κανω56347

http://imageshack.us/photo/my-images/687/37499612.jpg/

p3nny
02-09-12, 20:02
το ετρεξα το getdataback και οταν επιλεγω τον δισκο για recovery μου λεει οτι δεν ειναι δυνατον ν αναγνωστει ο δισκος

Νίκος
02-09-12, 20:18
το testdisk εγώ που το δοκίμασα (για αλλο λογο) μου φάνηκε μεγάλη πατάτα..(no offence Billoukos :P) χωρις να ειμαι σιγουρος για τις πιθανότητες επιτυχιας θα σου πρότεινα το getdataback ntfs (το βρίσκεις και σχετικά ευκολα σπασμένο) που ειναι και πιο ευκολο να το χρησιμοποιησεις....
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχεις και άδικο,απλά είναι ίσως το μόνο υποσχόμενο prog που μπορεί να κάνει τέτοιες επιδιορθώσεις,η αλήθεια είναι κάπου στην μέση και αν έχει να κάνει με το mbr του ....+1 για το get data back.Όταν έχουμε ένα δίσκο σε μορφή raw σημαίνει ότι ο manager του δίσκου δεν μπορεί να βρει κανένα σύστημα αρχείων, είτε αυτά είναι σε format ntfs είτε σε fat αφού για κάποιον λόγο έχουν καταστραφεί,εξαιρώντας την περίπτωση που προανέφερα.....Καταλήγουμε στο χάσιμο χρόνου,η καλύτερη λύση για μένα είναι το recovery με το get data back όπως προαναφέρθηκε,και μετά γραμμή για φορμάτ!

το ετρεξα το getdataback και οταν επιλεγω τον δισκο για recovery μου λεει οτι δεν ειναι δυνατον ν αναγνωστει ο δισκος
Κάντον φορματ :p

p3nny
02-09-12, 20:19
μετα το advanced παταω enter και με παει στο δισκο και παταω boot βγαζει κατι γραμματα που δεν ξερω τι λεει αλλα μετα τι γινεται δεν βλεπω κατι να γινεται και να βγαζει την εντολη rapair MFT

p3nny
02-09-12, 20:20
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχεις και άδικο,απλά είναι ίσως το μόνο υποσχόμενο prog που μπορεί να κάνει τέτοιες επιδιορθώσεις,η αλήθεια είναι κάπου στην μέση και αν έχει να κάνει με το mbr του ....+1 για το get data back.Όταν έχουμε ένα δίσκο σε μορφή raw σημαίνει ότι ο manager του δίσκου δεν μπορεί να βρει κανένα σύστημα αρχείων, είτε αυτά είναι σε format ntfs είτε σε fat αφού για κάποιον λόγο έχουν καταστραφεί,εξαιρώντας την περίπτωση που προανέφερα.....Καταλήγουμε στο χάσιμο χρόνου,η καλύτερη λύση για μένα είναι το recovery με το get data back όπως προαναφέρθηκε,και μετά γραμμή για φορμάτ!

Κάντον φορματ :p
Νικο το ετρεξα το προγραμμα που μου ειπες αλλα δεν γινεται τιποτα γιατι λεει οτι δεν μπορει να βρει την διαδρομη νομιζω ειπε..οτι ειναι αγνωστος

p3nny
02-09-12, 20:23
Νικο το ετρεξα το προγραμμα που μου ειπες αλλα δεν γινεται τιποτα γιατι λεει οτι δεν μπορει να βρει την διαδρομη νομιζω ειπε..οτι ειναι αγνωστος

το προγραμμα που μου προτεινε ο 962 ειναι πολυ καλο κανοντας σκαν βρισκω τα παντα οπως ειναι αλλα θελει 70€ να το αγορασω. εκανε σκαν 3 ωρες και κατι.
αν γινεται αποψε να κανω κατι και να διορθωθει ο δισκος εχει καλως αλλιως αυριο αγοραζω το προγραμμα (δεν εχω λεφτα στη καρτα μου - αυριο θα βαλω)

Νίκος
02-09-12, 20:25
msn :p

p3nny
02-09-12, 20:28
τελικα τα βρηκα ολα και τα εκανα αλλα τιποτα δεν εγινε ...οποιος μπορει να με βοηθησει αλλιως μπαινοντας στον υπολογιστη μου με το getdataback ας το πει αλλιως αυριο αγοραζω το προγραμμα icare που μου βρικε τα παντα αλλα δεν μπορω να τα παρω γιατι πρεπει να το πληρωσω...χαλαλι....12 χρονων δουλεια και ξενυχτι ειναι κριμα να τα χασω για 70€

@962fm@
02-09-12, 21:05
τελικα τα βρηκα ολα και τα εκανα αλλα τιποτα δεν εγινε ...οποιος μπορει να με βοηθησει αλλιως μπαινοντας στον υπολογιστη μου με το getdataback ας το πει αλλιως αυριο αγοραζω το προγραμμα icare που μου βρικε τα παντα αλλα δεν μπορω να τα παρω γιατι πρεπει να το πληρωσω...χαλαλι....12 χρονων δουλεια και ξενυχτι ειναι κριμα να τα χασω για 70€
εχεις πμ

p3nny
02-09-12, 21:25
ευχαριστω

p3nny
02-09-12, 22:04
εχεις πμ

εισαι κουκλος!!! σ ευχαριστω πολυ καλο ταξιδι

BilloukosGR
03-09-12, 01:44
Τόσα posts τόσο γράψιμο για να της πείτε να κάνει recovery με το getdataback σε raw δίσκο. Sad._

Στο printscreen που δείχνεις, πατάς advanced, μετά boot και μετά repair mft.

balt123
03-09-12, 10:01
Καλα ρε billouko Brainiac μη μας γ..ς κιολας μια κουβέντα είπαμε :P

Υπάρχει και η επιλογή να κάνεις γρήγορο format και μετά να δοκιμάσεις getdataback ή οποιο αλλο γουστάρεις τελοσπάντων, αλλά το τι θα βρεις και τι θα μπορέσεις να φέρεις πίσω .... ειναι αλλο θεμα...

Νίκος
03-09-12, 15:02
Τόσα posts τόσο γράψιμο για να της πείτε να κάνει recovery με το getdataback σε raw δίσκο. Sad._
Και όχι μόνο,βάλε και τις κουβέντες από msn και pm :tease:

p3nny
03-09-12, 16:27
Λοιπον αγαπητα μου παιδια μην τσακωνεστε για μενα (μεγαλη μου τιμη φυσικα) ελατε πλακα κανω
Αποτελεσμα ολου του παραπανω ειναι οτι εκανα το τεστ με το testdisk (οκ δεν ηξερα πως δουλευει αλλα οσπου να μου απαντησετε το βρηκα - τπτ δεν ηταν - πιο πολυ φοβομουνα μην κανω
καμια πατατα και χασω αρχεια 12 χρονων), κανοντας λοιπον το τεστ επρεπε να κανω επανεκινηση γιατι μολις τωρα ανοιξα τον υπολογιστη μου και αρχισε να κανει το συστημα check το αφησα και ανοιγοντας τον
υπολογιστη ο δισκος φαινεται μια χαρα με ολα μου τα αρχεια, ευχαριστω λοιπον τον Billouko για την βοηθεια του και φυσικα τον Νικο (coupe) για τις συζητησεις μας στο msn :p
Ακομα θελω να ευχαριστησω τον φιλο μου 962 που αφησε την δουλεια του για να με βοηθησει δεινοντας μου το προγραμμα που βρηκα ολα μου τα αρχεια απο χθες βραδυ παλευα και σημερα το μεσημερι
τελειωσε το recovery ολου του δισκου και ετσι εχω αντιγραφα σε αλλον εξωτερικο δισκο κι ολα καλα κι ολα ωραια, και ανοιγοντας τον υπολογιστη εκανε το check και επανηλθε ο δισκος μου
Τωρα οσο για τον αλλον φιλο που ειπε να κανω διαμορφωση να χασω τα παντα και μετα με το getdataback να ψαξω να τα βρω δεν την εκανα αυτη την επιχειρηση με τιποτα, ηταν σαν να σβηνω κοπους 12 χρονων
γιατι μετα δεν μου εγγυαται καποιος οτι θα τα εβρισκα ολα οπως τα βρηκα τωρα.
Να μην σας κουραζω αλλο ευχαριστω πολυ ολους σας εισαστε πολυ καλοι!!!!!
Εσενα Νικο κατι σου χρωσταω δεν το ξεχνω!!!! :kissing2::kissing2::kissing2::kissing2::kissing2:

Νίκος
03-09-12, 20:23
Καλησπέρα,τώρα που πήγαν όλα καλά να σε μαλώσω σε κάτι που ανάφερες και δεν επιτρέπεται τουλάχιστον από εσένα ....

ηταν σαν να σβηνω κοπους 12 χρονων
Κόπους 12χρόνων δεν τους αφήνουμε στην τύχη τους,δεν σου λέω τι έπρεπε να κάνεις γιατί ξέρω το γνωρίζεις,και για να γίνω ακόμα ποιο κακός την επόμενη φορά σου εύχομαι να είσαι το ίδιο τυχερή,γιατί τα 70 ευρώ που αναφέρατε μπορεί πολύ εύκολα να ξεπεράσουν το χιλιάρικο :p

Εγώ πάντως 2 φορές χρειάστηκε να το κάνω και τα πήρα όλα :yes:
Μην νομίζεις ότι εγώ το ξέχασα :tease:

p3nny
03-09-12, 21:43
κοιτα τα περισσοτερα τα ειχα κι αλλου αλλα ηταν διασπαρτα - εγω που ειμαι τακτικη κι αν δεις εναν υπολογιστη που εχω θα παθεις απο την σειρα των πραγματων - δεν ξερω πεσ το αμελεια πεστο οτι δεν προλαβαινα τα ειχα τον εναμιση χρονο τον τελευταιο χωρις να τα εχω πουθενα αλλου. τωρα ομως εβαλα μυαλο. 1 δισκος εξωτ γεματος κι ο αλλος που επανηλθε παλι με τα ιδια...δεν την ξανα παταω...χεχεχεχε