PDA

Επιστροφή στο Forum : παιδική βία ...τι μαθαίνουμε σε ένα παιδί να χτυπά να κάθεται να τις τρώει ...τι ;;

Αλεξάνδρα.
25-08-12, 08:58
Πολλές φορές έχω αναρωτηθεί τι πρέπει να μάθεις σε ένα παιδί νόμιζα ότι όφειλα να τα μάθω να μη χτυπούν τι γίνεται όμως όταν όλα τα αλλά χτυπούν ;;;

Μετά και τα χθεσινό περιστατικό και λογικά έχω να δω και άλλα ...λέω χτυπάμε ....αλύπητα αν μας χτυπήσει κάποιος ...πάρε αλλά και δώσε !

old
25-08-12, 13:33
kitakse na deis.....

ego stis kores mou kai kirios stin megali pou me katalaveni perisotero

apo tin mikri leo....den xtipame pote kanenan....mirazomaste ta paixnidia mas me tous filous

mas kai me ta ksadelfia mas....ALLA....otan dextoume "epithesi" aminomaste kai me epitaxtiko ifos

tou leme na min to ksanakani....an gini kai deuteri fora eminomaste ALLA me epithesi....

an "kopsis ton vixa" stous allous apo tin arxi meta den se ksanaenoxloune....

se pliroforo exei gini praksi edo kai kero afto kai sto sxoleio kai ola eina mia xara....

den tin enoxloune kai fisika den enoxli....

Techsprt
25-08-12, 13:45
Το θέμα είναι πολυσύνθετο,παρ'όλα αυτά κάποιες γενικές γραμμές είναι οι παρακάτω.

Υ.Γ. Δεν θα ψηφίσω γιατί δεν μπορώ να βάλλω σε καλούπια την παιδική συμπεριφορά.

• Ν' αποφύγεις μια δραστική επέμβαση όπως αλλαγή σχολείου ή απειλητικό τόνο απέναντι στα άλλα παιδιά.

• Να ενημερώσεις τον εκπαιδευτικό και να συζητήσεις μαζί του για το αν πραγματικά υπάρχει πρόβλημα.

• Να το μάθεις πώς να βάζει μόνο του όρια στη συμπεριφορά των άλλων, όταν το ενοχλούν, με φράσεις όπως: «Άσε με ήσυχο» ή «Μην με ενοχλείς».

• Να ενισχύσεις τις φιλίες του με παιδιά από το σχολείο, φέρνοντάς τα πιο συχνά σε επαφή εκτός σχολείου.

• Να βοηθήσεις το παιδί σου να καταλάβει ότι δεν πειράζει αν δεν κερδίζει την αποδοχή όλων.

• Να το ενθαρρύνεις ν' αποδεχτεί τις διαφορές ή τις ιδιαιτερότητές του και να καταλάβει ότι η μοναδικότητα του καθενός είναι ένα στοιχείο που του δίνει αξία.

• Να το ενθαρρύνεις να κάνει φίλους από διαφορετικούς κύκλους (οικογενειακοί φίλοι, γείτονες, συγγενικό περιβάλλον, κ.λπ.) κι όχι μόνο από το σχολείο.

• Να φροντίσεις να ξεκινήσει ένα ομαδικό σπορ, έτσι ώστε να νιώσει πώς είναι να είναι ενσωματωμένο σε ομάδα.

Υποψήφια θύματα αποκλεισμού μπορεί να είναι:

οποιοδήποτε παιδί με κάποια ιδιαιτερότητα, που το διαφοροποιεί έστω και λίγο από τα υπόλοιπα, π.χ. πολύ ψηλό ή πολύ κοντό, παχύ, με γυαλιά, ξενικής καταγωγής, πολύ καλός ή πολύ αδύνατος μαθητής κ.λπ.

παιδιά ευαίσθητα που αντιδρούν στα πειράγματα πιο έντονα, π.χ. θυμώνουν, κλαίνε, ή απομονώνονται.

παιδιά με χαμηλή αυτοπεποίθηση, ντροπαλά ή εσωστρεφή.

Αλεξάνδρα.
25-08-12, 21:19
η αφορμή για το Poll ήταν μια ¨"επίθεση " που δέχτηκαν από άλλα 5 μεγαλύτερα μερικά ο μεγάλος ντροπαλός 7+ ο μικρός δεν καταλαβαίνει τίποτα 6 ετών
θα πεις παιδιά είναι και το ένα παρέσυρε το άλλο
ο μικρός δέχτηκε ένα άσχημο χτύπημα ανάμεσα στα πόδια ..και είναι με επέμβαση δεν έκλαιγε όμως καν...δεν του είπα πόσο είναι πρησμένος για να μη τρομάξει
αυτό που έκανα πήρα τηλ τις μαμάδες τους χθες και σήμερα τις υπόλοιπες από τον δικό μου τρόπο ζήτησαν συγνώμη ... δεν θα ακουμπούσα παιδί ξένο
αλλά 5 μαζί ;;; το ένα ειδικά είναι βίαιο και παίρνει κακό χαρακτήρα όλη η 5 άδα...ακόμη και αυτά στα σπίτια τους είπαν ότι από αυτούς ξεκίνησε ...
σήμερα που τα είδαμε τυχαία οι δικοί είπαν να αλλάξουμε δρόμο και τους είπα δεν καταλάβατε καλά από εδώ και πέρα αυτοί θα φοβούνται όχι εσείς
αν δεν λυθεί πριν τη νέα σχολική χρονιά θα έχουμε θέμα και εγώ δεν είμαι σπίτι να έχω άμεση επαφή με το σχολείο

fxzat
25-08-12, 22:15
έχεις σκεφτεί να τα στείλεις σε κάποιο καράτε?

τουλάχιστον για αγόρια θα τους δώσει σημαντική αυτοπεποίθηση
θα μου πεις τι θα γίνουν? νταήδες? δεν είναι απαραίτητο.

όσο μεγαλώνουν θα έχεις τέτοια θέματα με τα αγόρια, είναι κάπως πιο αγριεμένα

Αλεξάνδρα.
25-08-12, 22:21
έχεις σκεφτεί να τα στείλεις σε κάποιο καράτε?

τουλάχιστον για αγόρια θα τους δώσει σημαντική αυτοπεποίθηση
θα μου πεις τι θα γίνουν? νταήδες? δεν είναι απαραίτητο.

όσο μεγαλώνουν θα έχεις τέτοια θέματα με τα αγόρια, είναι κάπως πιο αγριεμένα
θα το δω η βαπτισιμιά μου πάει ίσως τους καταφέρω ...για την ώρα τους πάω σε όλα του Συλλόγου και στην θεατρική ομάδα και έχουν διαφορά ...μεγάλη

loukia.
26-08-12, 09:22
η αφορμή για το Poll ήταν μια ¨"επίθεση " που δέχτηκαν από άλλα 5 μεγαλύτερα μερικά ο μεγάλος ντροπαλός 7+ ο μικρός δεν καταλαβαίνει τίποτα 6 ετών
θα πεις παιδιά είναι και το ένα παρέσυρε το άλλο
ο μικρός δέχτηκε ένα άσχημο χτύπημα ανάμεσα στα πόδια ..και είναι με επέμβαση δεν έκλαιγε όμως καν...δεν του είπα πόσο είναι πρησμένος για να μη τρομάξει
αυτό που έκανα πήρα τηλ τις μαμάδες τους χθες και σήμερα τις υπόλοιπες από τον δικό μου τρόπο ζήτησαν συγνώμη ... δεν θα ακουμπούσα παιδί ξένο
αλλά 5 μαζί ;;; το ένα ειδικά είναι βίαιο και παίρνει κακό χαρακτήρα όλη η 5 άδα...ακόμη και αυτά στα σπίτια τους είπαν ότι από αυτούς ξεκίνησε ...
σήμερα που τα είδαμε τυχαία οι δικοί είπαν να αλλάξουμε δρόμο και τους είπα δεν καταλάβατε καλά από εδώ και πέρα αυτοί θα φοβούνται όχι εσείς
αν δεν λυθεί πριν τη νέα σχολική χρονιά θα έχουμε θέμα και εγώ δεν είμαι σπίτι να έχω άμεση επαφή με το σχολείο Και καλά έκανες,στις ηλικίες αυτές ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ και όχι τα παιδιά μας εν μέρει...Καλή η εργασία και η επιβίωση,αλλά τι να τα κάνεις όλα αυτά,όταν χάνεις μια προσωπική επαφή με τα παιδία σου;;;Και το βίαιο παιδάκι που λες,ξέρεις γιατί είναι βίαιο,γιατί η δεν του δίνουν σημασία στο σπίτι,οπότε ξεσπάει εδώ,η είναι με βίαια παιχνίδια στον η/υ,στις παιχνιδομηχανές,κ.τ.λ.,η βλέπει πατέρα-μητέρα αντίστοιχα να φέρεται στον άλλο γονέα βίαια...Αν δεις ότι συνεχίζει το βίαιο παιδάκι το ίδιο μοτίβο,να πας στα γραφεία εκπαίδευσης και να καταγγείλεις τους γονείς του...