PDA

Επιστροφή στο Forum : Vga: Τρίτωσε το κακό

cs1984
25-08-12, 14:32
Πριν από 1,5 μήνα κήδεψα την GTX 470 και πριν 2,5 χρόνια την 9800 GTX. Έρχεται η σειρά της πρώτης κάρτας γραφικών που είχα στο pc, την 8400gs που συνολικά πάνω από 8 μήνες δεν είχε δουλέψει. Άκουσα ένα παφ σήμερα που το είχα ξανακούσει πριν καμιά 20ρια μέρες αλλά δεν έδωσα σημασία τότε και λέω δεν μπορεί να έτυχε πάλι. Άνοιξα το PC και βρήκα 2 πυκνωτές σκασμένους στην VGA. Η κάρτα δουλεύει κανονικά αλλά προφανώς δεν γίνεται να το αγνοήσω.
Να ζορίστηκε η κάρτα; Να ζεστάθηκε πολύ; Να έχει πρόβλημα η μητρική και να καταστρέφει τις κάρτες ή ήταν ο καιρός της (2008 αγορά αλλά όπως έγραψα παραπάνω δεν είχε δουλέψει πολύ);
Κοντεύει να μου στρήψει παιδιά με αυτό το pc. Αν έχετε υπόψην κάτι που μπορεί να φταίει πείτε μου παρακαλώ...

BilloukosGR
25-08-12, 19:40
Η μητρική όχι, το τροφοδοτικό μπορεί (τουλάχιστον για τις κάρτες που έχουν εξωτερική τροφοδοσία).
Αυτοί οι πυκνωτές έχουν ένα τάδε χρόνο ζωής. Δεν είναι απαραίτητα κάποιο πρόβλημα στο ρεύμα σου το ότι έσκασαν. Αλλάζουν εύκολα πάντως.

Το θέμα σου έπρεπε να είναι η 470, κρίμα είναι. Τι πρόβλημα έχει? Βγήκε τελείως off? Κάποιο θέμα με την εικόνα (σπασίματα, artifacts...)?...

cs1984
25-08-12, 22:41
Η 470 δουλεύει κανονικά για κανα 10λεπτο και μετά θα ανεβάσει ο ανεμιστήρας στροφές στο full και είτε θα κλείσει το pc (μερικές φορές με 3 μπιπ) ή θα συνεχίσει να δουλεύει αλλά μετά τουλ με το gpu-z αρχίζεις και βλέπεις κάτι τρελές θερμοκρασίες πχ -65 στον ένα σένσορα και στο άλλο 0-60κάτι όλη την ώρα. Οι drivers ήταν τσεκαρισμένο ότι δεν έφταιγαν. Την είχα καθαρίσει μετά καλά να δώ μπας και έφταιγε η σκόνη που είχε πιάσει (δεν ήταν και πολλοί οι μήνες που την είχα ξανακαθαρίσει). Μόνο να την ξαναφλασάρω δεν δοκίμασα αλλά δεν πιστεύω. Το τροφοδοτικό δεν πιστεύω να φταίει καθώς στα 4,5 χρόνια που έχω το pc έχω αλλάξει 3 Tagan 700W... και είμαι τώρα με ένα Corsair 700W.
Η πλάκα είναι όταν έσκαγαν οι πυκνωτές και ακόμα και τώρα το PC δεν το καταλάβε :laugh: Ούτε επιδόσεις να έχουν πέσει έχω δει.

.:Darth Vader:.
26-08-12, 11:58
-65 kai otinane thermokrasies simaineioun pos kakarosan oi ssensores pou vriskonte sto katomeros tis plaketas opou kathete to chip (dio logoi ekseretiki iperthermansi i vraxikiklomma)

gia ola ta alla efthinete kapoio vraxikiklomma siskevis pou dimiourgei diakimanseis energeias

BilloukosGR
27-08-12, 02:49
^όπως τα λέει. δεν είναι απαραίτητα σοβαρό το πρόβλημα αλλά πρέπει να κάτσεις να μετρήσεις όλο το συγκεκριμένο κομμάτι της πλακέτας.

cs1984
27-08-12, 13:18
Η 8400gs πάντως δεν θέλει έξτρα ρεύμα οπότε να κοιτάξω την μητρίκη από όσο κατάλαβα; Το PC πάντως το έχω πάνω σε πριζάκι για προστασία για υπερτάσεις. Κάτι άλλο που το είχα ξαναπεί παλιότερα που είχα ξανανοίξει θέμα για την 470 GTX: Κάποια στιγμή που δούλευε το PC παλιότερα την πρώτη ώρα που είχα πρωτοπεράσει την 470 στο PC είχε αρπάξει (το τρανζίστορ δίπλα στην PCI-E (φλογίτσα κανονική και μυρωδια καμένου) και έκλεισε το PC αλλά εν τέλει δεν ήταν κάτι μοιραίο. Μήπως όμως άφησε κάποιο κουσούρι;

56238

27-08-12, 14:56
Η 8400gs πάντως δεν θέλει έξτρα ρεύμα οπότε να κοιτάξω την μητρίκη από όσο κατάλαβα; Το PC πάντως το έχω πάνω σε πριζάκι για προστασία για υπερτάσεις. Κάτι άλλο που το είχα ξαναπεί παλιότερα που είχα ξανανοίξει θέμα για την 470 GTX: Κάποια στιγμή που δούλευε το PC παλιότερα την πρώτη ώρα που είχα πρωτοπεράσει την 470 στο PC είχε αρπάξει (το τρανζίστορ δίπλα στην PCI-E (φλογίτσα κανονική και μυρωδια καμένου) και έκλεισε το PC αλλά εν τέλει δεν ήταν κάτι μοιραίο. Μήπως όμως άφησε κάποιο κουσούρι;

56238

den milisa gia eksoterikes ipertaseis milisa gia esoterikes (dld trofodotiko kai meta) an kapoia siskevi i kapoio kiklomma stin mitriki den leitourgei sosta dixmiourgei problimamta tipou diakimanseis taseon klp klpskane piknotes dimiourgounte kai alla vraxikiklomamta logou liosoumou tou kalaei kai paei legontas

cs1984
30-08-12, 00:31
-1 πάλι :mml: Θα το αφήσω έτσι και όσο αντέξει. Να βγάλεις άκρη αν φταει κάτι στην μητρική ή στο τροφοδοτικό έτσι είναι λίγο δύσκολο. Αν τα παίξει τελείως πάμε για νέο pc να τελείωνει αυτό το μαρτήριο...

BilloukosGR
30-08-12, 03:37
όταν λες ότι είδες φωτιά στην μητρική.... να κάνεις και το σταυρό σου που δουλεύει ακόμη το pc.
Δοκίμασε να την βάλεις στην δεύτερη pcie θύρα την κάρτα γραφικών σου και δες πως συμπεριφέρεται.

cs1984
30-08-12, 08:10
Επειδή ειναι ψιλοτυχαίο δεν αξίζει να κάτσω να σπάσω άλλο λαμάκι στον πύργο και να περιμένω για το αν σκάσει άλλος πυκνωτής. Έχω ανοίξει το κουτί μπας και οι πυκνωτές (που ειδικά στα φθηνά μοντέλα της gf από όσο διάβαζα σε φόρουμς) έχουν μια τάση να σκάνε από θερμοκρασία κτλ. Όποτε ευκαιρίσω θα την πάω σε κανά μαγαζί και αν κοστίσει η αλλαγή τους το πολύ 10ε θα το κάνω και θα δούμε μετά αν οι αλλαγμένοι ξανασκάσουν αλλιώς θα πάρω καινούργια φθηνή κάρτα.

01-09-12, 19:08
file tha iperfortoseis kana trofodotiko kai min tixei kai den leitrougisei asfaleia iperfortoseis tha mazeveis kommatakia se apostasi enos xilometrou.......... min sou po an eisai kai konta tha patheis varvati zimia me tetia pragmata den paizoume

cs1984
01-09-12, 19:20
Dark σε περίπτωση που δεν τους αλλάξω ή αν τους αλλάξω και δεν μου βάλουν σωστούς λές; :ohmy:

01-09-12, 20:57
Dark σε περίπτωση που δεν τους αλλάξω ή αν τους αλλάξω και δεν μου βάλουν σωστούς λές; :ohmy:

gia oli tin katastasi leo den paizoume me afta an skane pragmata san popkorn deksia kai aristera exoume sovaaro thema pou mporei na kanei megali zimia (oxi mono sto pc..............