PDA

Επιστροφή στο Forum : Όταν οι στρατιώτες έχουν έμπνευση! Διαβάστε τι γράφουν στη σκοπιά!

** Diva **
09-11-12, 12:47
http://4.bp.blogspot.com/-DfXY-LGoE58/UJz1ZIqjbVI/AAAAAAAApGI/bcoTOKyYJ0M/s320/atakes-stratiwtes.jpg (http://4.bp.blogspot.com/-DfXY-LGoE58/UJz1ZIqjbVI/AAAAAAAApGI/bcoTOKyYJ0M/s1600/atakes-stratiwtes.jpg)
Μέχρι τώρα μεταδίδαμε και διαβάζαμε τα twitter του Α/ΓΕΕΘΑ. Ώρα να δούμε τα πιο ξεκαρδιστικά και έξυπνα μηνύματα των στρατιωτών,τα οποία μας...
"προώθησε" αξιωματικός του ΕΣ.

Είναι απίστευτο τι …έμπνευση έχουν!

- Το στρατόπεδο είναι τόσο μεγάλο, που αν μπουκάρουν εχθροί το πρωί από την κεντρική πύλη, εμείς θα το μάθουμε από τις ειδήσεις των 8.

- Σήμερα μάθαμε να στρώνουμε κρεβάτια στρατιωτικά. Ήταν τα 30 πιο άσχημα χαραμισμένα λεπτά της ζωής μου. Κι έχω παρακολουθήσει και κέρλινγκ.

- Μεγαλύτερος φόβος και απ' το να ξεμείνεις από σφαίρες στον πόλεμο είναι να ξεμείνεις από μπαταρία κινητού στο «Γερμανικό».

- Παραδόξως η πρώτη μας βολή στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία. Δεν σκοτώθηκε κανείς μας.

- Αν συνεχιστεί κι άλλο η οικονομική κρίση, στο πεδίο βολής θα σχηματίζουμε όπλο με τα χέρια μας και θα φωνάζουμε «πιίου-πίου».

- Αν ήξεραν οι μαμάδες τι φαΐ πετάμε στο στρατό, δεν θα τολμούσαν ποτέ να πούνε την ιστορία με τα πεινασμένα παιδάκια στην Αφρική.

- Κάποιοι επιλοχίες μας είναι τόσο ταγάρια, που θα φοβόμουν να τους αναθέσω ακόμα και τη διοίκηση του στρατού των playmobil μου.

- Όσο χαζός και αν είσαι, στον στρατό αν έχεις γυαλισμένα άρβυλα και χτυπάς σωστά προσοχή είσαι ένας μικρός επιστήμονας.

- Αντιλαμβάνομαι ότι βρίσκομαι σε άδεια απ' τον στρατό από το γεγονός ότι είμαι σε κλειστό χώρο με άλλους ανθρώπους και κανείς δεν κλάνει.

- Ο ταξίαρχος μας προέτρεψε να τρώμε γερό πρωινό. Το άκουσαν αυτό το βουτυράκι και η μία μαρμελαδίτσα που δικαιούμαστε και πέθαναν στα γέλια.

- Είμαι πλέον σίγουρος ότι όλες τις διαδικασίες στον στρατό τις σχεδιάζει μια επιτροπή που αποτελείται από άτομα που δεν μιλιούνται μεταξύ τους.

- Αν πεις «να 'χαμε ένα σάντουιτς με καλαμάκι και λίγο κασέρι» μπροστά σ' έναν Σαλονικιό κι έναν Αθηναίο, θα μαλώνουν μέχρι να λήξει η θητεία τους.

- Η συντήρηση των οχημάτων γίνεται με το παραδοσιακό σύστημα «ανοίγω καπό, κοιτάω χωρίς να καταλαβαίνω Χριστό και σχολιάζω "όλα φαίνονται οk".

- Απ' ό,τι έχω καταλάβει, σε περίπτωση πόλεμου θα 'μαι ο κομπάρσος σε ταινία δράσης που σκοτώνεται στο πεντάλεπτο, χωρίς να μάθουμε καν το όνομά του.

- Η μονή πολιτική συζήτηση που έχει λογικά επιχειρήματα στον στρατό είναι η διαμάχη για το αν η Ράπτη είναι καλύτερη γκόμενα απ' την Καϊλή.

- Τέλειωσε η στρατιωτική μας εκπαίδευση, που σημαίνει ότι αποκτήσαμε το δικαίωμα να βλέπουμε πολεμικές σκηνές και να λέμε «σιγά το πράγμα».

- Κάθε φορά που βιώνω ένα deja-vu φρικάρω στη σκέψη ότι υπάρχει μια πιθανότητα να μ' έχουν πιάσει κορόιδο και να έχω ξαναπάει στρατό.

- Σύμφωνα με την άσκηση ετοιμότητας, σε περίπτωση συναγερμού φορτωνόμαστε τα πάντα και προσευχόμαστε να έχουμε δεχτεί επίθεση απ' το Λιχτενστάιν.

- Κάθε φορά που ακούω για το Τάγμα Ηλεκτρονικού Πολέμου φαντάζομαι κάποιον φαντάρο σ' ένα γραφείο να παίζει τάβλι μέσω ίντερνετ μ' έναν Τούρκο.

- Τρίτη μέρα νυχτερινών πολεμικών ασκήσεων εκτός στρατοπέδου και δεν πιάστηκε κανένας μας αιχμάλωτος. Το λες και επιτυχία.

- Απογευματινή πορεία μέσα από πλατεία χωριού. Τρομοκρατημένες οι γιαγιάδες που έβλεπαν ειδήσεις, θα πίστεψαν ότι περνάει ο στρατός του ΣΥΡΙΖΑ.

-Είμαι τόσο άτυχος που είμαι βέβαιος πως σε όλα τα παράλληλα σύμπαντα η στρατιωτική θητεία έχει καταργηθεί.

- Έχω φάει τόσες ώρες με μια σκούπα στο χέρι, που αν χρειαστεί να λύσουμε τις διάφορες μας με τους Τούρκους, ελπίζω να το κάνουμε στο κέρλινγκ.

- Πληρωθήκαμε σήμερα τον μισθό Μαΐου. Το νέο προκάλεσε ανακούφιση στους οίκους αξιολόγησης, στο Χρηματιστήριο του Τόκιο και στον καψιμιτζή μας.

- Σ' ένα παράλληλο, αθώο και σουρεαλιστικό σύμπαν μπουκάρουμε στην Τουρκιά, ξεστρώνουμε τα κρεβάτια τους και γεμίζουμε γόπες το προαύλιό τους.

@962fm@
09-11-12, 13:44
βλαμμενα θυματα του iphone

blackmore
09-11-12, 14:03
σίγουρα είναι από τα new, γιατί τέτοιες μαλακίες δεν έγραφαν το 2004 που ήμουν εγώ στρατιώτης και ήθελα να κάτσω να γράψω κάθε τι που υπήρχε στην σκοπιά, εκεί να δεις κάτι πετυχημένα, αλλά δυστυχώς δεν τα κατέγραψα και σήμερα δεν θυμάμαι κανένα.
όσο αφορά αυτούς που σχολιάζουν το στρατό, νομίζω πως το ποιο πετυχημένο είναι αυτό:
Παραδόξως η πρώτη μας βολή στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία. Δεν σκοτώθηκε κανείς μας.
τα πράγματα είναι όντως έτσι, γιατί οι στρατιώτες είναι πραγματικά γιωτάδες, υπάρχουν στρατιώτες που μπορεί να τους πεις πως να ανοίξουν την πόρτα για να βγουν, και να προσπαθούν χωρίς αποτέλεσμα για βδομάδες.
το καλύτερο παράδειγμα που θυμάμαι και μπορώ να σας πω, είναι ότι έδωσα ένα υπηρεσιακό εξόδου να συμπληρώσει ένας στρατιώτης, και το συμπλήρωσε λάθος, που βάζεις μόνο όνομα - ημερομηνία - ώρα και για που θες να πας.

οπότε και η σκούπα πολύ τους είναι..........
βέβαια υπάρχουν και άτομα πραγματικά αξιόλογα, αλλά το σύνολο είναι τραγικό.

liat
09-11-12, 14:31
τα πράγματα είναι όντως έτσι, γιατί οι στρατιώτες είναι πραγματικά γιωτάδες, υπάρχουν στρατιώτες που μπορεί να τους πεις πως να ανοίξουν την πόρτα για να βγουν, και να προσπαθούν χωρίς αποτέλεσμα για βδομάδες.
το καλύτερο παράδειγμα που θυμάμαι και μπορώ να σας πω, είναι ότι έδωσα ένα υπηρεσιακό εξόδου να συμπληρώσει ένας στρατιώτης, και το συμπλήρωσε λάθος, που βάζεις μόνο όνομα - ημερομηνία - ώρα και για που θες να πας.

οπότε και η σκούπα πολύ τους είναι..........
βέβαια υπάρχουν και άτομα πραγματικά αξιόλογα, αλλά το σύνολο είναι τραγικό. 'Ελα πες τα και συ γιατί σε άλλο post προσπαθούσε 5ετής να μας πείσει για αντίθετο :
Ας μην ξεχνάει επίσης κανείς από τους στρατόκ@υλους του forum που βιάζονται να εξυψώσουν την προσφορά των ένστολων σε καιρό πολέμου, ότι ο Ελληνικός Στρατός στηρίζεται, όσο αφορά την επιχειρισιακή του δυνατότητα σε καιρό πολέμου, κατά συντριπτικό ποσοστό στην εφεδρεία...

blackmore
09-11-12, 14:57
'Ελα πες τα και συ γιατί σε άλλο post προσπαθούσε 5ετής να μας πείσει για αντίθετο :
όλοι μας έχουμε πάει στρατό, φυσικά και η κάθε μονάδα δεν είναι η ίδια, αλλά μια γνώμη έχουμε σχηματίσει, οπότε τα λόγια είναι περιττά.
εγώ πάντως όταν ήμουν στο Σουφλί, όντως πίστευα ότι ο στρατός είναι μόνο καθαριότητες, αλλά όταν πήγα στο Δέλτα σώμα στρατού, είδα τι πραγματικά είναι ο στρατός, και βέβαια ο στρατός την δεκαετία του 90' δεν ήταν έτσι αλλά κατάντησε έτσι λόγο του ότι σήμερα υποτίθεται δεν απειλούμαστε και έχουμε αναπαυτεί στην ''ειρήνη''
εδώ σήμερα οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν ότι οι τούρκοι ήταν έτοιμοι να μπουν στην θράκη, νομίζουν ότι αυτό το σενάριο είναι φανταστικό, για ρώτα όμως τους στρατιωτικούς που έζησαν θερμό επεισόδιο τι λένε, εμάς στην άσκηση μας είπε ένας ανθυπασπιστής ότι το σκατό έφτασε στην φτέρνα, όχι γιατί δεν μπορούσαν να πολεμήσουν αλλά γιατί τον πόλεμο κανένας δεν τον θέλει.

liat
09-11-12, 15:17
και βέβαια ο στρατός την δεκαετία του 90' δεν ήταν έτσι αλλά κατάντησε έτσι λόγο του ότι σήμερα υποτίθεται δεν απειλούμαστε και έχουμε αναπαυτεί στην ''ειρήνη'' Το στράτευμα άρχισε να διαλύεται μετά την πτώση της χούντας. Το κράτος, προκειμένου να αποφύγει δυσάρεστες για εκείνο καταστάσεις, άσκησε έντονο έλεγχο στις ΕΔ της χώρας με τοποθετήσεις σε νευραλγικά πόστα Αξκών της αρεσκείας των εκάστοτε κυβερνήσεων. Τα αποτελέσματα γνωστά και επικίνδυνα.
Οπωσδήποτε έχουμε απόλεμο στράτευμα, σε αντίθεση με τις ΤΕΔ που εκπαιδεύονται σε πραγματικές καταστάσεις. Αρκετοί κομπλεξικοί χαίρονται όταν χρησιμοποιείται το στράτευμα για την κάλυψη υπηρεσιών που ενώ υποχρεούται, αδυνατεί να παράξει η επίσημη πολιτεία. Θα είναι αργά όταν το καταλάβουν.

george00
09-11-12, 21:35
xa xa

liat
09-11-12, 21:37
http://www.easybytez.com/04gzzj8ojfv1
http://www.easybytez.com/0lyh7ov78p37
http://www.easybytez.com/0rmc6wcdssbp
http://www.easybytez.com/1c2zyu2554p1 ...........
τι είναι αυτό το μακρινάρι;