PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με μόνωση

johnybig
12-10-13, 20:16
Καλησπέρα, αντιμετωπίζω ένα θέμα με την μόνωση της πλάκας στο σημείο που βγαίνει η ανοξείδωτη καμινάδα του τζακιού. Έχω ρίξει τσιμέντο 4-5 φορές με χίλιους 2 τρόπους και σκίζει συνεχώς με αποτέλεσμα να στάζει πάνω στο τζάκι. Έχω δοκιμάσει κόλλα για πλακάκια και γίνεται πάλι το ίδιο. Όχι απλά σκίζει αλλά μοιάζει σαν να μην κολλάει καν, παίρνω το σφυρί και σε 1 λεπτό το έχω κάνει κομμάτια, σαν να είναι ψεύτικο. Την μια φορά μάλιστα όταν έριξα σκέτο τσιμέντο ψιχάλιζε και ούτε πάλι έδεσε. έχω κάτσει να ρίχνω νερό και πάλι τίποτα.

Όποιον και να έχω ρωτήσει ο κάθε ένας λέει το δικό του. Μου είπε κάποιος να πάρω μια κόλλα durostick με ίνες που είναι για θερμοπρόσοψη, αυτή κάνει ή θα έχω πάλι τα ίδια?

Με λίγα λόγια θέλω να ξηλώσω εντελώς το τσιμέντο και να ρίξω κάτι που δεν θα σκίσει, θα κολλήσει πάνω στην inox καμινάδα και θα μείνει για μια ‘’ζωή’’.

old
12-10-13, 22:59
mpamprizokola....se solinario opos einai i silikoni....mauri einai sto xroma...

an den thes megali epifania na kalipsis giati einai ligo akrivi tote sou kani

apla otan thelisis na to ksilosis kapia stigmi tha sou vgi i panagia kai an to kataferis....

rota poso exoun ta solinaria kai ama thes sou leo kai ego.....

johnybig
12-10-13, 23:36
Δεν με ενδιαφέρει η τιμή, από το να μου σκουριάσει η εστία ή να βάλω βατραχοπέδιλα μέσα στο σπίτι ας δώσω και κάτι παραπάνω.Μέχρι τώρα έχω δώσει πάνω από 50 ευρώ σε τσιμέντα και μαλακίες.Απλά είναι περίπου μισό τετραγωνικό επιφάνεια και είναι τρύπα μεγάλη και δεν ξέρω πως θα γεμίσει με τέτοια κόλλα.βέβαια μπορώ απλά να την περάσω πάνω από το τσιμέντο μια στρώση.

http://www.ptheodorou.gr/product.php?id=08509&cat=21242 αυτήν λες?Θα γίνει δουλειά με αυτό?Δεν υπάρχει κίνδυνος να χαλάσει από την ζέστη της καμινάδας ή από παγωνιές χιόνια κλπ?

old
12-10-13, 23:50
nai afti tis 3m....den patheni tipota oute kai pernai tipota otan stegnosi....

apla den ksero kata poso tha mporesi na gemisi mia megali tripa...

isos an ebazes ligo afro poliourethenis na gemizes to polli keno kai

meta autin tis 3m apo pano.....

johnybig
12-10-13, 23:54
θα την περάσω πάνω από το σκισμένο τσιμέντο, δεν νομίζω πως θα είναι πρόβλημα.αυτή που είναι σε κουτί κάνει? http://www.ptheodorou.gr/product.php?id=8537&cat=21242

δεν βλέπω τιμές όμως και δεν ξέρω που θα βρω εδώ πέρα.

old
13-10-13, 00:04
kane ipomoni mexri aurio (kiriaki enoo) kai tha se enimeroso ....pou eisai? trikala....?

i an thes mila kateuthian me edo http://www.manios.com.gr/index.html zita ton giorgo

pare kai tin prosfora tou kai tha sta stili an ta vrite stin timi.....alla tin deutera pleon.....

johnybig
13-10-13, 00:18
από ότι είδα δεν συμφέρει η αρμόκολλα για τόσο μεγάλη επιφάνεια.275 ευρώ το 1kg.νταξ είπαμε :P ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.

amorianos
13-10-13, 09:00
poso μεγαλη ειναι η τρύπα;

ισως βγάλεις μια φωτο

johnybig
13-10-13, 09:06
η καμινάδα είναι φ250, ε η τρύπα είναι περίπου στο διπλάσιο.έχει τσιμέντο μέσα οπότε δεν χρειάζεται να γεμίσει όλη.Απλά θέλω να βγάλω το τσιμέντο, το πάνω μέρος, και να ρίξω κάτι άλλο που θα σφραγίσει.

φώτο λίγο δύσκολο να βγάλω τώρα, ποιο μετά θα βγάλω.

johnybig
13-10-13, 16:48
ορίστε και φώτο

61229

Νίκος
13-10-13, 18:27
Στο περίπου το ίδιο πρόβλημα το είχα και εγώ,το πέρασα μια τσιμεντοκονία η οποία δεν πρέπει να ξεπερνάει τους 2 πόντους γιατί θα σου σκίσει και αυτή,θέλει καλό καθάρισμα και βρέξιμο πριν την ρίξετε γιατί δεν παύει να είναι ξένο σώμα,και τρίψιμο όταν αρχίσει στεγνώνει.......Τώρα υπάρχει ρε φίλε και ένα ελαστομερές υλικό που είχαμε περάσει ένα μικρό συντριβανάκι που είχαμε φτιάξει με πέτρα και έχανε νερό :p αλλά δεν θυμάμαι πως λεγόταν,αν ρωτήσεις κάποιον μονωτή φαντάζομαι θα γνωρίζει,αυτό το περνάς και γίνετε μια μεμβράνη σαν λάστιχο,μαστίχα,δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω.

Έχω ρίξει τσιμέντο 4-5 φορές με χίλιους 2 τρόπους και σκίζει συνεχώς με αποτέλεσμα να στάζει πάνω στο τζάκι.
Δεν έχεις ρίξει τσιμέντο με χίλιους δύο τρόπους αλλά μόνο με έναν,απλά το ρίχνεται και το αφήνετε στην τύχη του,θέλει νερό ανά χρονικά διαστήματα μέχρι να στεγνώσει για να μην σας σκίσει,είναι σαν το μωρό που θέλει το γάλα του για να δυναμώσει,έτσι και το τσιμεντάκι θέλει το νερό του :p

johnybig
13-10-13, 18:37
το έριξα και μέρα που έβρεχε, όχι πλημμύρα, και ήταν και πολύ λίγο σε ποσότητα και πάλι έσκισε.Ξανα έριξα ρίχνοντας συνέχεια νερό και πάλι έσκισε.Και να μην σκίσει τώρα, μόλις ζεσταθεί η καμινάδα θα σκίσει πάλι.

έχω αυτό εδώ (http://venetis-xromata.gr/alcon-damm/) το στεγνωτικό αλλά δεν ξέρω αμα κάνει λόγο του ότι έχει ρωγμές.Μήπως δεν τις κλείσει.

impz
13-10-13, 18:47
ορίστε και φώτο

61229

Φίλε, εμένα μου φαίνεται καταρχήν μεγάλη κακοτεχνία να βγαίνει έτσι η σωλήνα μέσα από την πλάκα, χωρίς να έχει χτιστό μέρος.
Φοβάμαι δηλαδή ότι έτσι όπως είναι, θα κοπεί η σωλήνα από τους κραδασμούς από τον αέρα και το καπέλο κάποια στιγμή. Και πιθανώς να το κάνει λίγο κάτω από την πλάκα.
Θα σου έλεγα λοιπόν καταρχήν να τη χτίσεις απέξω για κανά μισό μέτρο τουλάχιστον, υπάρχουν και έτοιμοι σπόνδυλοι.

Μετά, στο πρόβλημα του νερού που μπαίνει μέσα, αφού λες ότι μπαίνει μέσα στο τζάκι είναι καλό, γιατί φαίνεται ότι το πρόβλημα είναι τοπικό. Γιατί ανησύχησα μήπως έχει κόψει τη στεγανοποίηση ο μάστορας (αν έχεις ασφαλτοτάπητα) και σου αδειάζει εκεί τα νερά από όλη την ταράτσα.

Αν πάντως δε θες να το χτίσεις, η συμβουλή μου μετά είναι να ρίξεις τσιμέντο, ή καλύτερα τσιμέντο με κάτι τέτοιο (http://www.sts.gr/?page_id=2114) το οποίο όμως να σηκώνεται και να "αγκαλιάζει" το μπουρί, για να δημιουργείται κλίση. Μετά περνάς ένα καλό στεγανοποιητικό, με το κατάλληλο αστάρι,κόστους 20-30€
-
Επίσης, για το θέμα της καμινάδας καλύτερα να έπαιρνες μια επαγγελματική γνώμη και από το Στέλιο σε αυτό το θρεντ (http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?498643-%CE%A4%CE%96%CE%91%CE%9A%CE%99%CE%91-%CE%BC%CF%85%CE%B8%CE%BF%CE%B9-%CE%BA-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%84%CE%B7%CF%84%C E%B5%CF%82&p=18073368#post18073368)

edit: "Τσιμέντο", ξέρεις να φτιάχνεις; Βάζεις μόνο τσιμέντο και νερό;

Νίκος
13-10-13, 19:00
και ήταν και πολύ λίγο σε ποσότητα και πάλι έσκισε
Οι 2 πόντοι που ανάφερα έχει να κάνει μόνο με την τσιμεντοκονία και όχι με τον μπετόν...

το έριξα και μέρα που έβρεχε, όχι πλημμύρα, και ήταν και πολύ λίγο σε ποσότητα και πάλι έσκισε.Ξανα έριξα ρίχνοντας συνέχεια νερό και πάλι έσκισε.
Διαφωνούμε αλλά δεν είναι εκεί το θέμα μας τώρα,σε εμένα η τσιμεντοκονία δεν έχει σκίσει,είναι όπως κατασκευάστηκε την πρώτη μέρα,δεν νομίζω η θερμοκρασία είναι τόσο υψηλή ώστε να επηρεάζει το τσιμέντο,μπορεί και να κάνω λάθος,κρίνω από την δικιά μου ......αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι βάση της φωτογραφίας σου,γιατί τόσο μεγάλη τρύπα για μια καμινάδα;;
Δεν ξέρω το υλικό για να σου πω,αν είσαι τόσο σίγουρος ότι το μπετόν θα ξανά σκίσει λόγο της θερμοκρασίας (και μόνον) τότε πρέπει να ρωτήσεις από εκεί που αγοράστηκε για την συμπεριφορά του στις υψηλές θερμοκρασίες.

johnybig
13-10-13, 19:10
Φίλε, εμένα μου φαίνεται καταρχήν μεγάλη κακοτεχνία να βγαίνει έτσι η σωλήνα μέσα από την πλάκα, χωρίς να έχει χτιστό μέρος.
Φοβάμαι δηλαδή ότι έτσι όπως είναι, θα κοπεί η σωλήνα από τους κραδασμούς από τον αέρα και το καπέλο κάποια στιγμή. Και πιθανώς να το κάνει λίγο κάτω από την πλάκα.
Θα σου έλεγα λοιπόν καταρχήν να τη χτίσεις απέξω για κανά μισό μέτρο τουλάχιστον, υπάρχουν και έτοιμοι σπόνδυλοι.

Μετά, στο πρόβλημα του νερού που μπαίνει μέσα, αφού λες ότι μπαίνει μέσα στο τζάκι είναι καλό, γιατί φαίνεται ότι το πρόβλημα είναι τοπικό. Γιατί ανησύχησα μήπως έχει κόψει τη στεγανοποίηση ο μάστορας (αν έχεις ασφαλτοτάπητα) και σου αδειάζει εκεί τα νερά από όλη την ταράτσα.

Αν πάντως δε θες να το χτίσεις, η συμβουλή μου μετά είναι να ρίξεις τσιμέντο (σωστά), το οποίο όμως να σηκώνεται και να "αγκαλιάζει" το μπουρί, για να δημιουργείται κλίση. Μετά περνάς ένα καλό στεγανοποιητικό, με το κατάλληλο αστάρι, δηλαδή με κόστος 20-30€
-
Επίσης, καλύτερα να έπαιρνες μια επαγγελματική γνώμη και από το Στέλιο σε αυτό το θρεντ (http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?498643-%CE%A4%CE%96%CE%91%CE%9A%CE%99%CE%91-%CE%BC%CF%85%CE%B8%CE%BF%CE%B9-%CE%BA-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%84%CE%B7%CF%84%C E%B5%CF%82&p=18073368#post18073368)

edit: "Τσιμέντο", ξέρεις να φτιάχνεις; Βάζεις μόνο τσιμέντο και νερό;

κάποια στιγμή θα χτιστεί, εννοείτε αυτό.

εννοείτε πως ξέρω, δεν φτιάχνω πρώτη φορά, έχω φτιάξει ένα σορό φορές.

Οι 2 πόντοι που ανάφερα έχει να κάνει μόνο με την τσιμεντοκονία και όχι με τον μπετόν...

Διαφωνούμε αλλά δεν είναι εκεί το θέμα μας τώρα,σε εμένα η τσιμεντοκονία δεν έχει σκίσει,είναι όπως κατασκευάστηκε την πρώτη μέρα,δεν νομίζω η θερμοκρασία είναι τόσο υψηλή ώστε να επηρεάζει το τσιμέντο,μπορεί και να κάνω λάθος,κρίνω από την δικιά μου ......αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι βάση της φωτογραφίας σου,γιατί τόσο μεγάλη τρύπα για μια καμινάδα;;
Δεν ξέρω το υλικό για να σου πω,αν είσαι τόσο σίγουρος ότι το μπετόν θα ξανά σκίσει λόγο της θερμοκρασίας (και μόνον) τότε πρέπει να ρωτήσεις από εκεί που αγοράστηκε για την συμπεριφορά του στις υψηλές θερμοκρασίες.

θα κάνω τον κόπο να δοκιμάσω να ξαναρίξω ακόμα μια φορά πάνω από αυτό να δω αν θα δέσει.

impz
13-10-13, 19:14
κάποια στιγμή θα χτιστεί, εννοείτε αυτό.

εννοείτε πως ξέρω, δεν φτιάχνω πρώτη φορά, έχω φτιάξει ένα σορό φορές.

θα κάνω τον κόπο να δοκιμάσω να ξαναρίξω ακόμα μια φορά πάνω από αυτό να δω αν θα δέσει.

ΟΚ, αφαίρεσε πρώτα το σαθρό τσιμέντο από κάτω όμως όσο μπορέσεις. Και βάλε κανένα πρόσθετο για ελαστικότητα. Ούτε εγώ νομίζω πάντως να φταίει η θερμοκρασία που σκάει το τσιμέντο, ειδικά τόσο μακριά από το μπουρί. Πιστεύω ότι με την ποιότητα του τσιμέντου έχει να κάνει.

Νίκος
13-10-13, 19:33
Να το καθαρίσεις καλά και να το βρέξεις πριν ρίξεις οτιδήποτε,εγώ παντός θα σου πρότεινα στην φάση που είσαι να ρίξεις τσιμεντοκονία και όχι μπετόν,μπορείς να την δουλέψεις ποιο εύκολα κάνοντας την πρανές γύρω από την καμινάδα,αν το πρόβλημά σου ήταν κοντά στο σωλήνα θα μπορούσες να έβαζες μια πυρίμαχη σιλικόνη,αλλά δεν είναι εκεί το θέμα σου...

johnybig
13-10-13, 19:38
η τσιμεντοκονία με τον μπετόν τι διαφορά έχει?εγώ τώρα έριξα άμμο μαζί με τσιμέντο.μια φορά είχα δοκιμάσει και σκέτο τσιμέντο.

Νίκος
13-10-13, 19:50
η τσιμεντοκονία με τον μπετόν τι διαφορά έχει?εγώ τώρα έριξα άμμο μαζί με τσιμέντο.μια φορά είχα δοκιμάσει και σκέτο τσιμέντο.
Τεράστια,άμμο τσιμέντο πρέπει να ξέρεις να το δουλέψεις :p Η τσιμεντοκονία γίνετε με άμμο θαλάσσης,με λίγα λόγια είναι αυτή που ρίχνουν στα δάπεδα για τις τοποθετήσεις πλακακιών,και το μπετόν κλασικά,άμμο χαλίκι η γαρμπίλι.........αχ αυτό το σκέτο τσιμέντο :p παλιά πάνω από το μπετόν,συνήθως στα πρέκια των παράθυρων έριχναν σκόνη τσιμέντο το πάταγαν με το μυστρί και γινόταν λείο,έτσι γλίτωναν το μάρμαρο :p

impz
13-10-13, 19:53

Μπετόν= Τσιμεντοκονία+ Χαλίκι

Πιστεύω ότι το λάθος σου είναι ότι βάζεις λάθος αναλογίες τσιμέντου- άμμου- νερού.
Το πολύ τσιμέντο "μαζεύει" για αυτό σου κάνει ρωγμές.
Φυσικά και είναι λάθος να βάζεις σκέτο τσιμέντο, ελπίζω να μην έχει βάλει και αλλού, που είπες.

johnybig
13-10-13, 19:53
άμμο θαλάσσης έχω τώρα.ίσως να έριξα παραπάνω τσιμέντο την τελευταία φορά, τι να πω, έχω απελπιστεί με την χαζομάρα.

Νίκος
13-10-13, 20:00
:laugh: Στο τσιμέντο πάνω αναγράφει τις αναλογίες για μπετόν και τσιμεντοκονία,θα σου είναι ποιο εύκολο,παρά όπως στο παρουσιάζουμε με τον γραφτό λόγο.....

johnybig
13-10-13, 20:06
Θα το δοκιμάσω ξανά αύριο και ο θεός βοηθός.

Νίκος
13-10-13, 20:16
Προσπάθησε για να μην πάει ο κόπος σου άδικα να μην βάλεις πολύ νερό και το κάνεις το υλικό τρυφερό, βαρεθείς και αφήσεις στο έλεος του,θα πρέπει να είναι λίγο σφιχτό για να σου τραβήξει και ποιο γρήγορα,καλό θα ήταν όταν τραβάει να την τρίψεις λίγο με ένα φελιζόλ η έστω με ένα σφουγγάρι δίνοντας την φόρμα και τις κλίσεις που θέλεις,ένα προς δυο η αναλογία είναι καλή....καλή τύχη!

impz
13-10-13, 20:31
Από θέμα στεγανοποίησης, τι παίζει με την υπόλοιπη ταράτσα;

johnybig
13-10-13, 20:35
είναι κομπλέ εκτός από ένα σημείο που έχουν δώσει λάθος κλίση και περιμένω μάστορα να το φτιάξει.Στο συγκεκριμένο σημείο που είναι η καμινάδα έχει σωστή κλίση και δεν μαζεύονται καθόλου νερά.

impz
13-10-13, 20:47
είναι κομπλέ εκτός από ένα σημείο που έχουν δώσει λάθος κλίση και περιμένω μάστορα να το φτιάξει.Στο συγκεκριμένο σημείο που είναι η καμινάδα έχει σωστή κλίση και δεν μαζεύονται καθόλου νερά.

Έχει ασφαλτόπανα από κάτω από το τσιμέντο η ταράτσα;
Το τζάκι μπήκε μετά τρυπώντας την ταράτσα ή υπήρχε όταν είχε γίνει η στεγανοποίηση;

johnybig
13-10-13, 20:51
όχι δεν έχει, σκέτο μπετό είναι.εκεί που είναι η καμινάδα τώρα είχε 2 από αμίαντο, βγήκαν αυτές και μπήκε η τωρινή.Που και αυτές μπήκαν μετά, αφού έπεσε το μπετό, και κλείστηκαν με τσιμεντοκονία χωρίς πρόβλημα.

impz
13-10-13, 21:02
όχι δεν έχει, σκέτο μπετό είναι.εκεί που είναι η καμινάδα τώρα είχε 2 από αμίαντο, βγήκαν αυτές και μπήκε η τωρινή.Που και αυτές μπήκαν μετά, αφού έπεσε το μπετό, και κλείστηκαν με τσιμεντοκονία χωρίς πρόβλημα.

Α, έτσι εξηγείται και η μεγάλη τρύπα, ήταν δύο οι καμινάδες.

Οπότε η στεγανότητα πρακτικά επιτυγχάνεται με τις κλίσεις.
Ανησύχησα μήπως υπήρχε ασφαλτόπανο και το έκοψες για να περάσεις την καμινάδα, οπότε έπρεπε να το προσέξεις και αυτό, γιατί μπορεί να λειτουργούσε σα λούκι προς το εσωτερικό του σπιτιού η τρύπα.

amorianos
13-10-13, 21:03
συμφωνώ με τον impz να χτισεις εκεινο το σημείο η καλήτερα να χτίσεις ολη τη καμινάδα
και να την μονώσεις!!!! για την καλή λειτουργία του τζακιού σου (αυτο θα στο πουν καλήτερα οι ειδηκοι του φορουμ)

amorianos
13-10-13, 21:10
απο υλικά υπαρχουν πολλά απο επαλειφόμενα τσιμεντοειδη
πχhttp://www.isomat.gr/%CE%A3%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%94%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CF%8E%CE%BD/AQUAMAT-FLEX/flypage_centiva.tpl/menu-id-61

η hyperdesmo

- - - Updated - - -

πχhttp://www.isomat.gr/%CE%A3%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%94%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CF%8E%CE%BD/AQUAMAT-FLEX/flypage_centiva.tpl/menu-id-61

η hyperdesmo

johnybig
13-10-13, 21:17
συμφωνώ με τον impz να χτισεις εκεινο το σημείο η καλήτερα να χτίσεις ολη τη καμινάδα
και να την μονώσεις!!!! για την καλή λειτουργία του τζακιού σου (αυτο θα στο πουν καλήτερα οι ειδηκοι του φορουμ)

θα γίνει αυτό αλλά δεν μπορεί να γίνει τώρα, γιατί αν πω στο μάστορα να έρθει για να χτίσει 10 τούβλα, δεν θα έρθει.

η hyperdesmo

- - - Updated - - -

η hyperdesmo

ωραίος, ευχαριστώ.

Νίκος
13-10-13, 21:27
θα γίνει αυτό αλλά δεν μπορεί να γίνει τώρα, γιατί αν πω στο μάστορα να έρθει για να χτίσει 10 τούβλα, δεν θα έρθει.
Καλά,μην σου κάνει εντύπωση αν πάνε πάνω από 150 τούβλα + σοβάδες κτλ,εμένα καθόλου δεν θα με χάλαγε να την άφηνα με τον inox που έχεις τώρα :p

johnybig
13-10-13, 21:33
ε ναι λέμε τώρα, τρόπος του λέγειν.Ας την κλείσω να μην μπάζει νερά για αρχή και βλέπουμε.

johnybig
14-10-13, 11:11
είμαι σε καλό δρόμο νομίζω, από τις 10 που το έριξα δεν έσκισε καθόλου και το έβρεξα λίγο 2 φορές.σας ευχαριστώ για την βοήθεια.