PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 χρόνια εγγύησης σε όλες τις χώρες τις Ενωμένης Ευρώπης. Ισχύει?

fits13
25-11-13, 11:13
Έχουμε και λέμε ενώ υπάρχει σαφέστατη οδηγία από την ε.ε. ότι όλα τα προϊόντα που πουλιούνται σε χώρες που ανήκουν σε αυτήν(Ε.ε.) πρέπει να έχουν 2 ετη εγγύηση πως γίνεται πολλές εταιρίες να προσφέρουν μόνο 1 χρόνο εγγύηση?

Και ένα παράδειγμα που συνάντησα.

Αν αγοράσεις ένα οποιοδήποτε lenovo laptop από το e-shop σου δίνει 2ετη εγγύηση(Το κατάστημα ΟΧΙ Η ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ της lenovo (http://shop.lenovo.com/gr/el/contact/)).

Ενώ στην επίσημη αντιπροσωπεία της lenovo δίνουν σε όλα τους τα λαπτοπ μόνο 1 χρόνο εγγύηση.

Και ρωτάω εγώ αν έχεις ένα lenovo λαπτοπ που αγόρασες από το e-shop πριν 1 μιση χρόνο και τότε δεν υπάρχει το κατάστημα e-shop τι κάνεις?
Έχεις εγγύηση ή όχι?

Το ποιο πιθανό είναι να ΜΗΝ έχεις εγγύηση πλέον επομένως ποιες είναι οι κινήσεις σου απέναντι στην αντιπροσωπεία της lenovo και της κάθε lenovo?????

Πιστεύω είναι ένα πολύ λογικό και αναμενόμενο ερώτημα σε πολλές εταιρίες που ακολουθούν αυτή τη στρατηγική του 1 έτους εγγύηση ακόμα και αν κατά τα λεγόμενα της Ε.Ε. και τους νόμους της Ελλάδας είναι παράνομοι?
Και αν ναι εμείς τι μπορούμε να κάνουμε γι' αυτό ώστε να πάρουμε την εγγύηση που δικαιούμαστε?

loukia.
25-11-13, 13:52
Και ρωτάω εγώ αν έχεις ένα lenovo λαπτοπ που αγόρασες από το e-shop πριν 1 μιση χρόνο και τότε δεν υπάρχει το κατάστημα e-shop τι κάνεις?
Έχεις εγγύηση ή όχι? Δεν έχεις εγγύηση...

Το ποιο πιθανό είναι να ΜΗΝ έχεις εγγύηση πλέον επομένως ποιες είναι οι κινήσεις σου απέναντι στην αντιπροσωπεία της lenovo και της κάθε lenovo?????Έχει δικαίωμα η όποια εταιρεία για να μην την τιμωρήσουν νομικά, να προβάλλει κάποιους λόγους για κάποια και μόνον χώρα, ώστε να πει, σε εκείνη την χώρα δίνω περιορισμένη εγγύηση...

fits13
25-11-13, 13:57
Κι ομως αυτο που λες πολυ απλα ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ....
Γιατι απο τη στιγμη που εισαι στην ελλαδα πρεπει να ΤΗΡΕΙΣ τους νομους της χωρας που εισαι για την εγγυηση.

καμμία εταιρεία δεν είναι πάνω από τους νόμους του κράτους στο οποίο δραστηριοποιείται.
Επειδή το ξέρουν, και ξέρουν ότι θα χάσουν αν πάει δικαστικώς, συμβιβάζονται όλοι με την πρώτη μανούρα. Αν τους πάς εκτυπωμένο το νόμο τι θα σου πούν, είμαστε η Sony και είμαστε παράνομοι ή γράφουμε στα @@ μας τους νόμους;

Το quote ειναι τι μου εγγραψε ενα αλλο παιδι σε αλλο φορουμ και μου ειπε να κατεβασω και τον παρακατω νομο της ελλαδος που εξηγει τα παραπανω.
Νόμος 3043/2002 (http://www.efpolis.gr/el/library2.html?func=startdown&id=5)

loukia.
25-11-13, 14:03
Ναί, στην Ελλάδα όμως, αρκετές εταιρείες έχουν περιορισμένη εγγύηση...Αγόρασα ένα micro mini mp3 για σύνδεση σε αυτοκίνητο και σπιτικό ηχοσύστημα, έχει τρία χρόνια εγγύηση, αλλά για την Ελλάδα ισχύει 1 χρόνο εγγύηση, λόγω περιορισμένης εγγύησης...

fits13
25-11-13, 14:06
Κι ομως αν πας με φωτοτυπημενο τον νομο που σου ειπα ποιο πανω στο εν λογο μαγαζι και τους το δειξεις ή θα το δεχτουν και θα στην κανουν 2ετη ή αν δεν στη δεχτουν τους λες οτι θελεις ΓΡΑΠΤΩΣ την αρνηση τους να σου παρεχουν 2ετη εγγυηση για να τους πας στο ινστητουτο καταναλωτων και τοτε να δεις πως σου κανουν τεμεναδες για να μην πας....

και αν πετυχεις τους πολυ λιγους που σου πουνε πηγαινε μας στειλε το ιστορικο στο ινκα και να δεις που μετα θα σε παρει η εταιρια τηλ. για να σου αλλαξει την εγγυηση απο 1ετη σε 2ετη.....

Τσεκαρε το να δεις τι θα γινει....

loukia.
25-11-13, 14:19
Κι ομως αν πας με φωτοτυπημενο τον νομο που σου ειπα ποιο πανω στο εν λογο μαγαζι και τους το δειξεις ή θα το δεχτουν και θα στην κανουν 2ετη ή αν δεν στη δεχτουν τους λες οτι θελεις ΓΡΑΠΤΩΣ την αρνηση τους να σου παρεχουν 2ετη εγγυηση για να τους πας στο ινστητουτο καταναλωτων και τοτε να δεις πως σου κανουν τεμεναδες για να μην πας....

και αν πετυχεις τους πολυ λιγους που σου πουνε πηγαινε μας στειλε το ιστορικο στο ινκα και να δεις που μετα θα σε παρει η εταιρια τηλ. για να σου αλλαξει την εγγυηση απο 1ετη σε 2ετη.....

Τσεκαρε το να δεις τι θα γινει.... Δεν κατάλαβες, δεν φταίει το μαγαζί, ο κατασκευαστής γράφει μέσα ξεκάθαρα ότι στην Ελλάδα δεν δίνω τα τρία χρόνια εγγύηση, αλλά 1, λόγω περιορισμένης εγγύησης, το μαγαζί πως θα μου δώσει τα άλλα δύο χρόνια εγγύησης και ως τι;

fits13
25-11-13, 14:25
Ελα ομως που ακριβως αυτο κανει το e-shop οσο αφορα τα lenovo laptops.

Δες λιγο καλυτερα το 1 μου ποστ να καταλαβεις τι ακριβως εννοω.

loukia.
25-11-13, 14:39
Ελα ομως που ακριβως αυτο κανει το e-shop οσο αφορα τα lenovo laptops.

Δες λιγο καλυτερα το 1 μου ποστ να καταλαβεις τι ακριβως εννοω. Σε καμία περίπτωση και δεν το πιστεύω το e-shop να το παίζει lenovo, εκτός αν υπάρχει δόλος, κ.τ.λ.;

Kronos
25-11-13, 14:42
Σε καμία περίπτωση και δεν το πιστεύω το e-shop να το παίζει lenovo, εκτός αν υπάρχει δόλος, κ.τ.λ.;
Κανένας δόλος.
Το e-shop ψωνίζει από την Ευρώπη (και άλλες αγορές), και παίρνει εγγύηση 2 χρόνια τουλάχιστον, που την δίνει στον πελάτη σαν e-shop.
Αν πάθει κάτι, το στέλνεις στο e-shop και όχι στην αντιπροσωπία Ελλάδας.

loukia.
25-11-13, 14:46
Κανένας δόλος.
Το e-shop ψωνίζει από την Ευρώπη (και άλλες αγορές), και παίρνει εγγύηση 2 χρόνια τουλάχιστον, που την δίνει στον πελάτη σαν e-shop.
Αν πάθει κάτι, το στέλνεις στο e-shop και όχι στην αντιπροσωπία Ελλάδας.Την οποια επισκευή, στο όποιο προϊόν μου, ποιός την αναλαμβάνει;Το e-shop,στην προκειμένη περίπτωση ή η lenovo π.χ.;Και αν την επισκευή την αναλαμβάνει το e-shop, γιατί το κάνει;

fits13
25-11-13, 14:50
Κανένας δόλος.
Αν πάθει κάτι, το στέλνεις στο e-shop και όχι στην αντιπροσωπία Ελλάδας.
ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ....

Γιατι την 2ετη εγγυηση την εχεις ΜΟΝΟ απο το e-shop οχι απο την αντιπροσωπεια της lenovo.

Και ερχομαι στο ερωτημα αν στον 1μιση χρονο που εχω το οποιο lenovo laptop αγορασμενο απο e-shop και κλεισει το e-shop τι κανω????????

loukia.
25-11-13, 14:58
Γιατι την 2ετη εγγυηση την εχεις ΜΟΝΟ απο το e-shop οχι απο την αντιπροσωπεια της lenovo.Και ξαναρώτησα, /Την οποια επισκευή, στο όποιο προϊόν μου, ποιός την αναλαμβάνει;Το e-shop,στην προκειμένη περίπτωση ή η lenovo π.χ.;Και αν την επισκευή την αναλαμβάνει το e-shop, γιατί το κάνει; /

Και ερχομαι στο ερωτημα αν στον 1μιση χρονο που εχω το οποιο lenovo laptop αγορασμενο απο e-shop και κλεισει το e-shop τι κανω????????Τίποτα...Δεν θα έχεις εγγύηση, εφόσον το e-shop αντικαθιστά τον όποιο κατασκευαστή με τον έναν χρόνο εγγύηση ..., την οποία δίνει αυτό, αντί για τον κατσκευαστή.

fits13
25-11-13, 15:08
Λουκια τι δεν καταλαβαινεις???

Στο ειπα οσο ποιο ξεκαθαρα γινεται ο "kronos".

Την αναλαμβανει το e-shop γιατι εχει προμηθευτει τα εκαστοτε λαπτοπ απο την lenovo του ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ και οταν τα λαβει ή τα στελνει πισω στο εξωτερικο τα τσεκαρουν και τα στελνουν πισω ετοιμα ή απλα σου κανει αντικατασταση με καποιο αντιστιχο λαπτοπ....

Εγω παλι πιστευω οτι αν κλεισει το e-shop θα πρεπει να στειλεις στο εξωτερικο ΜΟΝΟΣ σου το λαπτοπ και να εχεις νταραβερι με αυτους.

loukia.
25-11-13, 15:19
Λουκια τι δεν καταλαβαινεις???

Στο ειπα οσο ποιο ξεκαθαρα γινεται ο "kronos".

Την αναλαμβανει το e-shop γιατι εχει προμηθευτει τα εκαστοτε λαπτοπ απο την lenovo του ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ και οταν τα λαβει ή τα στελνει πισω στο εξωτερικο τα τσεκαρουν και τα στελνουν πισω ετοιμα ή απλα σου κανει αντικατασταση με καποιο αντιστιχο λαπτοπ....

Εγω παλι πιστευω οτι αν κλεισει το e-shop θα πρεπει να στειλεις στο εξωτερικο ΜΟΝΟΣ σου το λαπτοπ και να εχεις νταραβερι με αυτους. Τώρα το κατάλαβα, να το πω με δικά μου λόγια, χρειάζεται να έχω νταβατζή, που δεν έχει κανέναν δόλο, κ.τ.λ. όπως λέει ο kronos, να πάρει από τον κατασκευαστή την 2ετή εγγύηση και να μου την δώσει, γιατί δεν γουστάρει ο κατασκευαστής να την δώσει κατευθείαν σε εμένα, κ.τ.λ. για δικούς του λόγους, αλλά προτιμάει το εκάστοτε e-shop, δίχως δόλο, κ.τ.λ.!
Το κατάλαβα και σε ευχαριστώ.

fits13
25-11-13, 15:25
ΟΧΙ παλι λαθος καταλαβες.

ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ:
Δεν ειναι οτι δεν θελει ο κατασκευαστης lenovo αλλα οτι δεν θελει η επισημη ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ της lenovo ΟΧΙ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ.

loukia.
25-11-13, 15:41
ΟΧΙ παλι λαθος καταλαβες.Μπορεί...

Δεν ειναι οτι δεν θελει ο κατασκευαστης lenovo αλλα οτι δεν θελει η επισημη ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ της lenovo ΟΧΙ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ. Πρώτα είναι ο κατασκευαστής και μετά οι αντιπρόσωποι του.Αν κάποιος κατασκευαστής δεν μπορεί να ελέγχει, κ.τ.λ. τους όποιους αντιπροσώπους του, τότε υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

stelios1
25-11-13, 21:16
Μπορει η Ελληνικη αντιπροσωπεια για λογους κοστους να φερνει ''κατωτερα'' μηχανηματα και γ αυτο να εχει μικροτερη εγγυηση χρονικα. Οπως και να χει η εγγυηση δεν καλυπτει ουσιαστικα τιποτα (μονο λαθη-αστοχιες κατασκευης) οποτε τζαμπα δινουμε τοση σημασια σ αυτην, η πραξη το επιβεβαιωνει καθε μερα αυτο.

fits13
26-11-13, 06:49
Οχι φιλτατε δεν παει ετσι....

Αλλο ο ενας χρονος εγγυησης και αλλο τα 2 ετσι.....

Και ναι η εγγυηση ειναι συνηθως για αστοχια υλικου αλλα εσυ θα προτημαγες να παρεις ενα lenovo ή οποιασδηποτε αλλης μαρκας laptop και στον 1μιση χρονο να ΜΗΝ μπορεις να το πας πισω γιατι μπορει να χαλασε κατι ή να μπορουσες να το πας και να στο φτιαξουν αφου θα καλυπτετε απο την 2ετη εγγυηση.....

mavrios
26-11-13, 12:55
Δυστυχως σε μια χωρα χωρις ελεγκτικους μηχανισμους, ο 1 χρονος εγγυησης ειναι μονοδρομος... Στην Ιταλια μετα απο αρκετους αγωνες κατοχυρωσαν τα 2 χρονια... Εδω δεν παιζει! Και φυσικα δεν ειναι μονο η lenovo αλλα παρα πολλες εταιρειες που ενω δινουν 2 χρονια στην υπολοιπη ευρωπη, εδω εχουν 1 χρονο! Και συνηθως ο ευρωπαϊκος εισαγωγεας ειναι ενας δεν ειναι πολλοι!!! Και φυσικα δεν ισχυει το "κατωτερης ποιοτητας προϊοντα"!!!

Kronos
26-11-13, 16:09
Δεν ειναι οτι δεν θελει ο κατασκευαστης lenovo αλλα οτι δεν θελει η επισημη ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ της lenovo ΟΧΙ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ.
Ετσι είναι, τις περισσότερες φορές.
Η εγγύηση, κοστίζει. Οποιος νομίζει ότι είναι δωρεάν, κάνει λάθος. Και βέβαια, μετακυλίεται στην τιμή του προϊόντος.

Υπάρχει περίπτωση, ο Ελληνας αντιπρόσωπος, να έχει 1 χρόνο εγγύηση για τα προϊόντα που εισάγει, για να πληρώνει λιγότερα.
Υπάρχει όμως και η περίπτωση, ο κατασκευαστής να μην δίνει εγγύηση (δύσκολο), και να είναι στο χέρι του εισαγωγέα πόσο χρόνο θα δώσει (αφού τη ζημιά από τις εγγυήσεις την πληρώνει ο εισαγωγέας).

Εδώ υπάρχουν αντιπροσωπείες, που δεν δέχονται την πανευρωπαϊκή εγγύηση προϊόντων (πχ Samsung), και άλλες αντιπροσωπείες, που δεν έχουν καθόλου τμήμα sevice και εγγυήσεων, και ότι χαλάσει το στέλνουν στην Ευρώπη ή στον Αρη (βλ Sony).

Μόνο η νομοθεσία της κάθε χώρας, μπορεί να τους επιβάλλει συγκεκριμένους χρόνους εγγύησης. Δεν μπορεί όμως να τους επιβάλλει να μην στέλνουν ότι χαλάσει, στου διαόλου τη μάνα, με αποτέλεσμα να περιμένει κάποιος την επισκευή 2 μήνες.

impz
26-11-13, 19:53
Μόνο η νομοθεσία της κάθε χώρας, μπορεί να τους επιβάλλει συγκεκριμένους χρόνους εγγύησης. Δεν μπορεί όμως να τους επιβάλλει να μην στέλνουν ότι χαλάσει, στου διαόλου τη μάνα, με αποτέλεσμα να περιμένει κάποιος την επισκευή 2 μήνες.
Ο ελληνικός νόμος λέει "εντός εύλογου χρονικού διαστήματος και χωρίς σημαντική ενόχληση του αγοραστή". (Ν. 3043/2002, άρθρο 1 που αναφέρεται στο άρθρο 540 του αστικού κώδικα). Αόριστο δηλαδή. Ωστόσο, θυμάμαι ότι κάποτε που το έψαχνα για ένα κινητό, είχα βρει ότι αν η επισκευή κάνει πάνω απο δυο εβδομάδες πρέπει να σου δώσουν προϊόν αντικατάστασης, αλλά δε θυμάμαι που το είδα, αν ήταν σε νόμο δηλαδή ή σε όρο εγγύησης.

Γενικά, επί του θέματος έχουμε ξανασυζητήσει εδώ: http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?538144-%CE%A3%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-2%CE%B5%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%8D%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CF%89%CE%BD
και το συμπέρασμα ήταν ότι δεν είναι σίγουρο, όπως είναι ο νόμος στην Ελλάδα εάν όντως είναι υποχρεωτική η διετής εγγύηση.
Ωστόσο εδώ (http://ec.europa.eu/justice/consumer-marketing/rights-contracts/sales-guarantee/index_en.htm) που είναι επίσημο site της EE, αναφέρεται ξεκάθαρα η υποχρέωση για διετή εγγύηση.
Οπότε το πράγμα είναι μπερδεμένο. Απ'ότι έχω καταλάβει εγώ, αν πας διαβασμένος και επιμείνεις, και απειλήσεις με καταγγελίες στις οργανώσεις προστασίας καταναλωτή, σε καλύπτουν εντός των δύο ετών, και ας λένε για ένα.

fits13
27-11-13, 14:10
Ετσι είναι, τις περισσότερες φορές.
Η εγγύηση, κοστίζει. Οποιος νομίζει ότι είναι δωρεάν, κάνει λάθος. Και βέβαια, μετακυλίεται στην τιμή του προϊόντος.

Υπάρχει περίπτωση, ο Ελληνας αντιπρόσωπος, να έχει 1 χρόνο εγγύηση για τα προϊόντα που εισάγει, για να πληρώνει λιγότερα.
Υπάρχει όμως και η περίπτωση, ο κατασκευαστής να μην δίνει εγγύηση (δύσκολο), και να είναι στο χέρι του εισαγωγέα πόσο χρόνο θα δώσει (αφού τη ζημιά από τις εγγυήσεις την πληρώνει ο εισαγωγέας).

Εδώ υπάρχουν αντιπροσωπείες, που δεν δέχονται την πανευρωπαϊκή εγγύηση προϊόντων (πχ Samsung), και άλλες αντιπροσωπείες, που δεν έχουν καθόλου τμήμα sevice και εγγυήσεων, και ότι χαλάσει το στέλνουν στην Ευρώπη ή στον Αρη (βλ Sony).

Οσο αφορα την samsung εδω κανεισ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ισα - ισα που αν της πας προιον που ειναι αγορασμενο απο την ΕΥΡΩΠΗ ετσι οχι απο χωρα εκτος ευρωπης π.χ. samsung galaxy s4 i9505 με σφραφισκενη και υπογεγραμμενη την αποδηξη αγορας απο το μαγαζι που αγορασες το προιον ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΟ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΓΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ ΣΤΟ ΛΕΩ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΕΙΡΑ ΚΟΛΛΗΤΟΥ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ samsung galaxy s3 που ειχε αγορασει απο σκρουτζομαγαζο στη μιση τιμη απ' οσο το ειχαν τοτε οι μεγαλες αλυσιδες καταστηματων.

Ακομα και τηλεφωνο την samsung hellas να παρεις αυτο ακριβως θα σου πουνε.

Kronos
27-11-13, 14:51
Οσο αφορα την samsung εδω κανεισ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ
Αν το προϊόν έχει ευρωπαϊκή εγγύηση, σου ζητούν να έχει σαφή αναφορά στην Ελλάδα, και μάλιστα να είναι γραμμένη στα Ελληνικά.
Διαφορετικά, η "ευρωπαϊκή ένωση", δεν τους λέει τίποτα και δεν το καλύπτουν.
Κι αυτά, από προσωπική μου εμπειρία, και όχι φίλου μου.

Ηταν τυχερός ο φίλος σου.
Συνήθως τα τηλέφωνα δεν τα καλύπτουν, με την δικαιολογία "έχει υγρασία, και πρέπει να πληρώσετε για την επισκευή".

fits13
27-11-13, 15:02
Εγω μιλαω για κινητο που εχει αγοραστει απο ελλαδα και καποιο σκρουτζομαγαζο με ελληνικοτατη αποδηξη αγορας που ειχε και σφραγιδα αλλα και υπογραφη του καταστηματος που αγοραστηκε.

Οσο τωρα αφορα την αποδηξη που ειναι στα αγγλικα αν εχει πανω και σφραγιδα αλλα και υπογραφη του μαγαζιου για ποιο λογο να μην τη καλυψουν???

Μου ακουγετε κουλο φιλε αυτο που λες οτι δεν την δεχτηκαν την εγγυηση.

Αλλο να του ειπανε για υγρασια και οτι δεν καλυπτετε και αλλα να του πουνε οτι καλυπτετε μεν την αναγνωριζουμε την αποδηξη αγορας αλλα επειδη εχει υγρασια το κινητο φταιτε εσεις και δεν το καλυπτουμε.

Με αυτη την "δικαιολογια" που λες την κανουν ανετοτατα ακομα και σε κινητα που εχουν αγοραστει απο μεγαλες αλυσιδες καταστηματων και οχι μονο η samsung ξερεις....

Kronos
29-11-13, 08:58
Εγω μιλαω για κινητο που εχει αγοραστει απο ελλαδα και καποιο σκρουτζομαγαζο με ελληνικοτατη αποδηξη αγορας που ειχε και σφραγιδα αλλα και υπογραφη του καταστηματος που αγοραστηκε.
Δεν έχουν δικαιολογία να μην το καλύψουν αυτό το κινητό.
Ξέρω όμως περιπτώσεις, που αρνήθηκαν, με αστείες δικαιολογίες, όπως αυτή που σου είπα παραπάνω.

Οσο τωρα αφορα την αποδηξη που ειναι στα αγγλικα αν εχει πανω και σφραγιδα αλλα και υπογραφη του μαγαζιου για ποιο λογο να μην τη καλυψουν???

Μου ακουγετε κουλο φιλε αυτο που λες οτι δεν την δεχτηκαν την εγγυηση.
Δεν κάλυψαν τηλεόραση (δική μου), που είχε πανευρωπαϊκή εγγύηση της samsung.

Κι εσένα μπορεί να σου ακούγεται κουλό, εμένα όμως μου στοίχισε σε χρήμα και ταλαιπωρία.

Από τις χειρότερες αντιπροσωπείες στη χώρα, όσον αφορά στις εγγυήσεις ηλεκτρικών συσκευών.
Δεν ξέρω, αν η ίδια αντιπροσωπεία έχει και το σέρβις των κινητών τηλεφώνων.

Εδώ υπάρχει μια συνοπτική περιγραφή των προβλημάτων.
http://9volto.gr/blog/?p=717
Αν ψάξεις στο net, θα βρεις άπειρες αναφορές, και το "οχι μόνο η samsung" δεν μου λέει κάτι. Εγώ μόνο με την samsung είχα προβλήματα.

fits13
29-11-13, 09:41
Ισως ετυχες σε μλκες ρε φιλε γι' αυτο....

Εγω παλι εχω συναντηση το απιστευτο προβλημε με την αντιπροσωπεια της lg για μια τηλεοραση και την ειχα αγορασει και απο μεγαλη αλυσιδα και η τηλεοραση πηγαινοερψοταν 7 φορες στο service της μονο οταν εκανα καταγγελια στο ινκα μου επεστρεψαν ολα τα λεφτα πισω...

Εμπασι περιπτωση.
Χαλια service παντου και παντα μπορεις να τυχεις το θεμα ειναι τι μπορεις να κανεις για να το λυσεις.

Π.χ. η δικαιολογια που εχεις πει για οτι το κινητο και καλα εχει υγρασια μεσα για να ΜΗΝ το καλυψουν με εγγυηση το εχω ακουσει κι εγς και δεν ξερω αν μπορεις να κανεις κατι γι' αυτο ωστε να σε καλυψουν ή να δεις αν σου λενε την αληθεια.

Οσο για το λινκ που εδωσες ειναι απο το 2009 και πιστεψε με ενα αρθρο τοσο παλιο ειναι σχεδον σιγουρα ακυρο γιατι το ποιο πιθανο ειναι να εχουν αλλαξει πολλα πραγματα ειτε προς στο καλυτερο, ειτε προς το χειροτερο.....

Kronos
29-11-13, 11:51
Τίποτα δεν έχει αλλάξει προς το καλύτερο φίλε μου.
Τους στέλνεις τηλέφωνο για αναβάθμιση και σου λένε πως το πεταξες στο νερο, και στο μεταξύ το τηλ δουλεύει κανονικά.

Χάλι κακό και δεν υπάρχει και κράτος να τους υποχρεώσει.

Οσο για το λινκ ενδεικτικό είναι. Μια αναζητηση θα αποδείξει ότι τα παράπονα είναι τα ίδια και σήμερα.

fits13
29-11-13, 12:20
Τουλαχιστον αυτη τη δικαιολογια δεν μπροουν να την πουνε σε ενα αδιαβροχο κινητο ετσι δεν ειναι?:laugh:

Μιας και το θιξαμε.

Αν σου πουν σε καποιο service αυτη τη δικαιολογια δεν μπορεις με καποιο τροπο να αποδείξεις οτι δεν το πεταξες στο νερο, ουτε καποια τετοια μλκισμενη δικαιολγια που σου λενε ωστε να τους ΑΝΑΓΚΑΣΗΣ να στο φτιαξουν?

Kronos
29-11-13, 14:51
Αν σου πουν σε καποιο service αυτη τη δικαιολογια δεν μπορεις με καποιο τροπο να αποδείξεις οτι δεν το πεταξες στο νερο, ουτε καποια τετοια μλκισμενη δικαιολγια που σου λενε ωστε να τους ΑΝΑΓΚΑΣΗΣ να στο φτιαξουν?
Η λογική λέει ότι αν το τηλέφωνο λειτουργεί, έστω και με προβλήματα, δεν μπορεί να έκανε μπάνιο.
Αλλά, ποιος έχασε τη λογική του, για να την βρουν οι εταιρείες service στην Ελλάδα...

Υποθέτω, πως ένα χέρι ξύλο στον μάστορα, θα είναι αρκετά πειστικό, για να το φτιάξουν... :p

fits13
29-11-13, 15:11
Μαλλον δεν εχεις καταλαβει τι ειδος υγρασιας λενε...

Ξερεις μια συσκευη δεν παιρνει υγρασια μονο αν την πεταξεις στο νερο αλλα και οταν ειναι σε περιβαλλον που η ατμοσφαιρα εχει μεγαλο μερος υγρασιας.

Αυτο πιστευω εννοοουν οι εταιριες και επειδη ειναι απο πολυ δυσκολο εως αδυνατο να αποδείξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας γι' αυτο και λενε αυτη τη δικαιολογια.

Kronos
29-11-13, 15:19
Ξερεις μια συσκευη δεν παιρνει υγρασια μονο αν την πεταξεις στο νερο αλλα και οταν ειναι σε περιβαλλον που η ατμοσφαιρα εχει μεγαλο μερος υγρασιας.
Αν δεν δουλεύει στην Ελληνική ατμόσφαιρα, να το αποσύρουν από την αγορά.
Πάντως, σίγουρα το λένε, εννοώντας ότι έπεσε σε νερό και δεν είναι υποχρεωμένοι να το φτιάξουν. Πάγια τακτική.

fits13
29-11-13, 16:13
Μα εγω δεν μιλησα μονο για την αθηνα αλλα γενικως αν πας σε καποιο χωρο που εχει πολυ υγρασια μπορει να εννοουνε αυτο που ειπα παραπανω σχετικα με την υγρασια της ατμοσφαιρας.

^Angel^
29-11-13, 16:21
Έχω αναγκαστεί πλέον να βγάζω φωτογραφίες μπροστά τους του οποίου κομματιού προβώ σε παράδοση του για να ειμαι καλυμμένη γιατί με τα διάφορα σέρβις που έχω βρεθεί αντιμέτωπη χρειάστηκε να αποδείξω ότι δεν ειμαι γάιδαρος
Σημειωτέον αφού βγάλω φωτο την ίδια στιγμή δίνω και αντίγραφα στα χέρια του υπεύθυνου σέρβις για κάθε ενδεχόμενο
Μέχρι στιγμής η παραπάνω διαδικασία έχει γίνει για ένα κινητό, ένα router και ένα laptop, η ολοκλήρωση service έγινε με σωστή διαδικασία από την αρχή ως το τέλος.

Τώρα για οξείδωση σε κινητό βρέθηκα πολύ παλαιότερα αντιμέτωπη ζήτησα φωτογραφίες από το εσωτερικό βεβαιωνοντας μου ότι αφορά το δικό μου ΙΜΕΙ ασκησα πίεση στην εταιρεία κινητής τηλεφωνίας όπου τελικά έγινε δεκτό το αίτημα για αντικατάσταση με κόστος το οποίο πλήρωσα αλλά πιστωσαν άμεσα στον λογαριασμό μου.

Αυτά από μένα:D

sent using tapatalk !!

Kronos
29-11-13, 19:30
Μα εγω δεν μιλησα μονο για την αθηνα αλλα γενικως αν πας σε καποιο χωρο που εχει πολυ υγρασια μπορει να εννοουνε αυτο που ειπα παραπανω σχετικα με την υγρασια της ατμοσφαιρας.
Για ποια Αθήνα φίλε μου? Για την Ελλάδα λέμε.
Υπάρχει μια χαρτοταινία που αλλάζει χρώμα, αν αυξηθεί η υγρασία πάνω από ένα ποσοστό.
Αυτή η ταινία, το χειμώνα, γίνεται κόκκινη σε όλα τα κινητά τους, είτε είναι στην Αθήνα, είτε στην Αλησμονιά.
Αρα, όλα τα κινητά μετά από 6 μήνες, έχουν πρόβλημα με το σέρβις τους.
Κόλπο.

fits13
30-11-13, 01:23
Έχω αναγκαστεί πλέον να βγάζω φωτογραφίες μπροστά τους του οποίου κομματιού προβώ σε παράδοση του για να ειμαι καλυμμένη γιατί με τα διάφορα σέρβις που έχω βρεθεί αντιμέτωπη χρειάστηκε να αποδείξω ότι δεν ειμαι γάιδαρος
Σημειωτέον αφού βγάλω φωτο την ίδια στιγμή δίνω και αντίγραφα στα χέρια του υπεύθυνου σέρβις για κάθε ενδεχόμενο
Μέχρι στιγμής η παραπάνω διαδικασία έχει γίνει για ένα κινητό, ένα router και ένα laptop, η ολοκλήρωση service έγινε με σωστή διαδικασία από την αρχή ως το τέλος.

Τώρα για οξείδωση σε κινητό βρέθηκα πολύ παλαιότερα αντιμέτωπη ζήτησα φωτογραφίες από το εσωτερικό βεβαιωνοντας μου ότι αφορά το δικό μου ΙΜΕΙ ασκησα πίεση στην εταιρεία κινητής τηλεφωνίας όπου τελικά έγινε δεκτό το αίτημα για αντικατάσταση με κόστος το οποίο πλήρωσα αλλά πιστωσαν άμεσα στον λογαριασμό μου.

Αυτά από μένα:D

sent using tapatalk !!
Τι εννοεις βγαζεις φωτογραφια ποτε και τι?

^Angel^
03-01-14, 20:56
Τι εννοεις βγαζεις φωτογραφια ποτε και τι?

Βγάζω φωτογραφίες μπροστά τους της συσκευής που θα παραδώσω (κινητό, router,laptop) για να ειμαι καλυμμένη για το εξωτερικό τουλάχιστον κομμάτι γιατί με τα διάφορα σέρβις που έχω βρεθεί αντιμέτωπη χρειάστηκε να αποδείξω ότι δεν ειμαι γάιδαρος για θέματα όπως γρατζουνιές, χτυπήματα, σπασμένα πλαστικά μέρη, ραγίσματα σε οθόνη ενώ είχε παραδοθεί άθικτη. Και αφού βγάλω φωτο την ίδια στιγμή δίνω και αντίγραφα στα χέρια του υπεύθυνου σέρβις, αν αρνηθεί να τα παραλάβει το σέβομαι και τα στέλνω εκείνη την στιγμή μέσω email.
Ξέρω τι θα πείτε ότι είναι βλακεία, αλλά έχω σώσει τα νεύρα μου, παλαιότερα με τις αιτιολογίες που μου έδιναν τα email και τα τηλεφωνημάτα που είχα κάνει ήταν κάτι το απίστευτο. Με το παραπάνω δεν έχω ξαναμπλέξει ετσι. Απλώς σας λέω τι κάνω και ας είναι λάθος ή χρονοβόρο.
Πάντα φιλικά.

sent using tapatalk !!

.:Darth Vader:.
04-01-14, 02:12
Βγάζω φωτογραφίες μπροστά τους της συσκευής που θα παραδώσω (κινητό, router,laptop) για να ειμαι καλυμμένη για το εξωτερικό τουλάχιστον κομμάτι γιατί με τα διάφορα σέρβις που έχω βρεθεί αντιμέτωπη χρειάστηκε να αποδείξω ότι δεν ειμαι γάιδαρος για θέματα όπως γρατζουνιές, χτυπήματα, σπασμένα πλαστικά μέρη, ραγίσματα σε οθόνη ενώ είχε παραδοθεί άθικτη. Και αφού βγάλω φωτο την ίδια στιγμή δίνω και αντίγραφα στα χέρια του υπεύθυνου σέρβις, αν αρνηθεί να τα παραλάβει το σέβομαι και τα στέλνω εκείνη την στιγμή μέσω email.
Ξέρω τι θα πείτε ότι είναι βλακεία, αλλά έχω σώσει τα νεύρα μου, παλαιότερα με τις αιτιολογίες που μου έδιναν τα email και τα τηλεφωνημάτα που είχα κάνει ήταν κάτι το απίστευτο. Με το παραπάνω δεν έχω ξαναμπλέξει ετσι. Απλώς σας λέω τι κάνω και ας είναι λάθος ή χρονοβόρο.
Πάντα φιλικά.

sent using tapatalk !!

Η καλύτερη λύση είναι αυτή που περιγράφεις..
Άντε πες να ήταν κάνα μικρό σημάδι πάει και έρχεται... Πολλές φορές κάνουν κάτι ζημιές άστα να πάνε
Για Ελλάδα πάντα μιλάω έξω είναι καλύτερα τα πράγματα.
Και τώρα έχω στείλει Vga για εγγύηση και ξέχασα να βγάλω foto κλπ κατά 99% ούτε την ζημιά θα την φτιάξουν (θα την χρεωσουν σε κάτι άλλο και θα την κάνουν ακόμη χειρότερη την κάρτα έχω σκύλο μετανιώσει που την έδωσα... Μέχρι Τρίτη που υποτίθεται ότι θα απαντήσουν... Θα κάνω ένα ωραίο κουτάκι να την πετάξω όταν έρθει.

Μέχρι τώρα ένα έχω μάθει στη Ελλάδα η εγγύηση είναι μόνο στα χαρτιά